Επιλεγμένες μικρές ιστορίες ενός παλαιού ιατρού. Η σύνδεση του παρελθόντος με το παρόν, του Ομ. Καθηγητή του ΕΚΠΑ Ν. Κατσιλάμπρου

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Με ιδιαίτερη χαρά σας αποστέλλω ένα μικρό βιβλίο του Ομότιμου Καθηγητή Παθολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ Νίκου Κατσιλάμπρου με τίτλο “Επιλεγμένες μικρές ιστορίες ενός παλαιού ιατρού. Η σύνδεση του παρελθόντος με το παρόν “.

Σημειώνω ότι ο Καθηγητής Νίκος Κατσιλάμπρος αφιέρωσε τη ζωή του στην άσκηση της Ιατρικής, στην βοήθεια στον πάσχοντα, στη διδασκαλία και έρευνα. Είναι διεθνώς αναγνωρισμένος ερευνητής και έχει τρεις ειδικότητες με βάση την Παθολογία.

Το βιβλίο του απηχεί σημαντικές προσωπικές εμπειρίες από την άσκηση του ιατρικού λειτουργήματος και αφορά το διάστημα από τότε που ήταν φοιτητής μέχρι και σήμερα. Αυτό το πόνημα έχει διδακτικό χαρακτήρα, ιδίως για φοιτητές και για νέους Ιατρούς.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ