Ανακάλυψη μηχανισμού διαφυγής από την κυτταρική γήρανση, από την ομάδα του Καθ. Βασίλη Γοργούλη του Εργαστηρίου Ιστολογίας-Εμβρυολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Ανακάλυψη μηχανισμού διαφυγής από την κυτταρική γήρανση, από την  ομάδα του Καθηγητή Βασίλη Γοργούλη του Εργαστηρίου Ιστολογίας-Εμβρυολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, ανοίγει νέους ορίζοντες για την κατανόηση των υποτροπών και της εξέλιξης καθώς και για τη θεραπευτική αντιμετώπιση των κακοήθων νεοπλασμάτων

Η ομάδα του Καθηγητή κ. Βασίλη Γοργούλη από την Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ δημοσίευσε πρόσφατα ερευνητικό άρθρο στο υψηλού κύρους διεθνές περιοδικό Molecular Cell.

Σχετικός σύνδεσμος: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1097276521009096?dgcid=author

Στη  μελέτη αυτή ο Καθηγητής κος Γοργούλης, ως κύριος συντονιστής και οι συνεργάτες του αναδεικνύουν έναν σημαντικό μηχανισμό διαφυγής από την κυτταρική γήρανση που επάγεται από ογκογονίδια. Η κυτταρική γήρανση αποτελεί ένα βασικό αντικαρκινικό φραγμό, καθώς αναστέλλει τον πολλαπλασιασμό  εν δυνάμει καρκινικών κυττάρων. Η διαφυγή από τον φραγμό αυτό, όπως έδειξε η ομάδα του Καθ. Γοργούλη και οι συνεργάτες του, προκαλείται από γενετικές αλλαγές του γονιδιώματος που λαμβάνουν χώρα κατά τη φάση  της κυτταρικής γήρανσης, λόγω επικράτησης μηχανισμών επιδιόρθωσης του DNA που είναι επιρρεπείς σε σφάλματα. Ειδικότερα, κατόπιν ενεργοποίησης του παράγοντα CDC6, ανευρέθηκε  μια γενετική αναστροφή η οποία σε συνδυασμό με επιγενετικές τροποποιήσεις προκαλεί  την μη φυσιολογική ενεργοποίηση του γονιδίου BHLHE40. Το τελευταίο συμμετέχει στη ρύθμιση του κιρκάδιου ρυθμού και του κυτταρικού κύκλου. Το αποτέλεσμα της ενεργοποίησης του BHLHE40, στα πλαίσια της γενετικής αναστροφής, είναι η διαφυγή από την κυτταρική γήρανση με επανείσοδο στον κυτταρικό κύκλο και η ανάδειξη νεοπλασματικών κυττάρων με επιθετική βιολογική συμπεριφορά. Τα ευρήματα αυτά φέρουν στο προσκήνιο την ανάγκη στόχευσης των γηρασμένων κυττάρων με σενολυτικά φάρμακα στα πλαίσια των ακτικαρκινικών  θεραπειών, καθώς αποτελούν πηγή υποτροπής και εξέλιξης των όγκων.