Διοργάνωση του 38ου Διεθνούς Συνεδρίου της Society for Environmental Geochemistry and Health από το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του ΕΚΠΑ

Το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος διοργανώνει φέτος το ετήσιο παγκόσμιο συνέδριο της Society for Environmental Geochemistry and Health (www.segh.net). Πρόκειται για το 38th International Conference on Environmental Geochemistry and Health, το οποίο θα λάβει χώρα 2-6 Ιουλίου 2023 στο χώρο του Τμήματος στην Πανεπιστημιόπολη, δια ζώσης.

Η Επιστημονική Εταιρεία Περιβαλλοντικής Γεωχημείας και Υγείας (SEGH) ιδρύθηκε το 1971 για να παρέχει ένα φόρουμ για τους επιστήμονες να συνεργαστούν για την κατανόηση της αλληλεπίδρασης μεταξύ του γεωχημικού περιβάλλοντος και της υγείας των φυτών, των ζώων και των ανθρώπων. Τα μέλη της Εταιρείας αντιπροσωπεύουν ένα ευρύ φάσμα επιστημονικών πεδίων, όπως η βιολογία, η μηχανική, η γεωλογία, η υδρολογία, η επιδημιολογία, η χημεία, η ιατρική, η διατροφή και η τοξικολογία. Η Επίσημη Εφημερίδα του Society for Environmental Geochemistry and Health, Environmental Geochemistry and Health (Συντελεστής απήχησης: 4.898 (2021)) δημοσιεύεται από τον εκδοτικό οίκο Springer.

Το ετήσιο διεθνές συνέδριο της SEGH προσφέρει την ευκαιρία σε έμπειρους αλλά και νέους ερευνητές και φοιτητές να προωθήσουν το επιστημονικό τους έργο και να αλληλεπιδράσουν προσωπικά με συναδέλφους και εμπειρογνώμονες. Φέτος, το συνέδριο θα επικεντρωθεί στις εξής θεματικές:

–           Αναδυόμενοι ρύποι και ανθρώπινη υγεία στο έδαφος, το νερό και την ατμόσφαιρα

–           Καινοτόμες μέθοδοι συλλογής δεδομένων για τη μελέτη της περιβαλλοντικής αλλαγής

–           Περιβαλλοντική γεωχημεία στην εποχή της ενεργειακής μετάβασης

–           Παγκόσμιες βάσεις δεδομένων για τη γεωχημεία και πέρα από αυτή

Περιλήψεις που καλύπτουν ευρύτερους τομείς έρευνας για τη γεωχημεία και την υγεία είναι επίσης ευπρόσδεκτες, ειδικά από νέους ερευνητές. Η SEGH προσφέρει βραβεία σε νέους ερευνητές κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου για την καλύτερη παρουσίαση προφορική είτε αφίσα με χρηματικό έπαθλο που απονέμεται από τον Spinger.

Η εγγραφή στο Συνέδριο περιλαμβάνει επίσης μια επιλογή από δύο προσυνεδριακά εργαστήρια. Το πρώτο αφορά σε εφαρμοσμένες γεωχημικές μεθόδους που περιγράφονται στο Εγχειρίδιο Πρότυπων Μεθόδων για την Καθιέρωση του Παγκόσμιου Δικτύου Γεωχημικής Αναφοράς της Διεθνούς Ένωσης Γεωλογικών Επιστημών (International Union of Geological Sciences) και θα διοργανωθεί το Σάββατο 1 Ιουλίου και την Κυριακή 2 Ιουλίου 2023. Το εργαστήριο αποτελεί χορηγία από τη Διεθνή Ένωση Γεωλογικών Επιστημών. Το δεύτερο, αφορά στα Νανοϋλικά και το Γεωπεριβάλλον, υποστηρίζεται από το χρηματοδοτούμενο έργο HORIZON EUROPE nexus monARC και διοργανώνεται στις 2 Ιουλίου 2023.

Το πλούσιο κοινωνικό πρόγραμμα του συνεδρίου θα αξιοποιήσει στο έπακρο τα αξιοθεατα της πόλης μας, αναδεικνύοντας Γεωτόπους γύρω από την Ακρόπολη καθώς και την Αθηναϊκή Ριβιέρα.

Η υποβολή περιλήψεων είναι ανοιχτή έως τις 20 Μαρτίου 2023. Για περισσότερες πληροφορίες, υποβολή περιλήψεων και εγγραφή, επισκεφθείτε τον επίσημο ιστότοπο του συνεδρίου στη διεύθυνση: www.segh2023.org. Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο καλωσορίσματος του συνεδρίου στη διεύθυνση: https://youtu.be/rax8rfHT5y8

Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου: Αριάδνη Αργυράκη, Εκλεγμένο μέλος του διοικητικού συμβουλίου της SEGH