Το Κέντρο Αρχιμήδης συμμετείχε στην Έκθεση Καινοτομίας & Μεταφοράς Τεχνογνωσίας Patras IQ 2023

Το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετείχε ενεργά για πρώτη φορά στην Έκθεση Καινοτομίας & Μεταφοράς Τεχνογνωσίας Patras IQ 2023 που πραγματοποιήθηκε 25-27 Νοεμβρίου 2023 στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Η εν λόγω έκθεση, έχει καθιερωθεί ως σημείο συνάντησης μεταξύ του ερευνητικού και παραγωγικού τομέα της χώρας σε σύμπραξη με το οικοσύστημα της Καινοτομίας, και αποτελεί μια μακροχρόνια αναπτυξιακή πρωτοβουλία που προωθεί ένα σύνολο δράσεων δικτύωσης και εκπαίδευσης με κέντρο τη μεταφορά τεχνολογίας. Στόχος της έκθεσης είναι η δημιουργία κρίσιμου ανταγωνιστικού πλεονεκτήματος, τόσο στην ερευνητική κοινότητα όσο και στον παραγωγικό τομέα, μέσω της εφαρμογής καινοτόμων ιδεών για την ανάπτυξη νέων και την βελτιστοποίηση υπαρχόντων προϊόντων και υπηρεσιών στο εθνικό και παγκόσμιο γίγνεσθαι. Σκοπός της είναι η αξιοποίηση της γνώσης με στόχο την ανάπτυξη και προώθηση της καινοτομίας, της τεχνολογίας και της επιχειρηματικότητας.

1

Στην έκθεση συμμετείχε ο Ομότιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ, Νικόλαος Μυλωνάς, Ακαδημαϊκός Σύμβουλος του Κέντρου Αρχιμήδης και Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής του ΜΕΤΕΧ, ο οποίος εκπροσώπησε και παρουσίασε το Εθνικό Δίκτυο Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας ΜΕΤΕΧ, μία πρωτοβουλία δικτύωσης και σύμπραξης 25 ακαδημαϊκών ιδρυμάτων στο τομέα της μεταφοράς τεχνολογίας. Το Κέντρο Αρχιμήδης εκπροσωπήθηκε από τον Δρ. Γιάννη Δημητρακόπουλο, Υπεύθυνο του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας, ο οποίος παρουσίασε τις δράσεις μεταφοράς τεχνολογίας και τα αποτελέσματα του δικτύου ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του χρηματοδοτούμενου έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ», και εκτός από το ΕΚΠΑ περιλαμβάνει το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών, το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, και το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Τα δύο στελέχη του Κέντρου «Αρχιμήδης» συμμετείχαν στο session με τίτλο «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ & ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ».

2 1
4 1

Η συμμετοχή του Κέντρου Αρχιμήδης στην Έκθεση Καινοτομίας & Μεταφοράς Τεχνογνωσίας Patras IQ 2023 πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα, Ανταγωνιστικότητα, και Καινοτομία 2014-2020» με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης.