Εγκαίνια του πρώτου λειτουργικού αστρονομικού ρολογιού βάσει ερευνών του Μηχανισμού των Αντικυθήρων από ερευνητές και του Ε.Κ.Π.Α.

Η ερευνητική ομάδα Monumental Antikythera Mechanism for Hermosillo (MAMH) διοργάνωσε την Τελετή Εγκαινίων και Ανάθεσης Λειτουργίας του MAMH, στις 8 Φεβρουαρίου 2024 στις 8:30 μ.μ. ώρα Ελλάδας. Η τελετή έναρξης πραγματοποιήθηκε από τον Δρ Alfonso Durazo Montaño, Κυβερνήτη της Sonora και την Dr. Maria Rita Plancarte Martines, Πρύτανη του Universidad de Sonora στον κήπο του Τμήματος Έρευνας Φυσικής, Universidad de Sonora, Μεξικό (Μνημειακός Μηχανισμός Αντικυθήρων). Χαιρετισμό απηύθυναν ο Πρεσβευτής της Ελλάδας κ. Νικόλαος Κουτροκόης και αντιπροσωπεία της Πρεσβείας.

Η εκδήλωση μεταδόθηκε και διαδικτυακά στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://youtube.com/live/twGxgZdyhf4?feature=share.

Το αστρονομικό ρολόι πλανητάριο που κατασκεύασαν Έλληνες επιστήμονες, μεταξύ των οποίων και ο Καθηγητής του Τμήματος Φυσικής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Ξενοφών Μουσάς, σε συνεργασία με τους Μεξικάνους, βασίζεται σε μελέτες των επιστημόνων που αφορούν στον Μηχανισμό των Αντικυθήρων.

Το αστρονομικό ρολόι πλανητάριο τοποθετείται σε μικρή πλατεία που ονομάστηκε Πλατεία Αντικυθήρων (μέχρι τώρα Πλατεία Αστρονομίας) μέσα στην Πανεπιστημιούπολη της Σονόρας στο Ερμοσίγιο.

To MAMH (όπως το λένε οι Μεξικάνοι) φτιάχτηκε αρχίζοντας το 2018 μετά από έκθεση του Μηχανισμού των Αντικυθήρων που έγινε στο Πανεπιστήμιο της Σονόρας. Ψυχή αυτής της ομάδας είναι ο μεξικάνος Καθηγητής κ. Raul Perez Enriquez. Την κατασκευή έκανε σε συνεργασία με το Ε.Κ.Π.Α. η εταιρεία μεγάλων ρολογιών (όπως αυτά που είχαμε παλιά στις εκκλησίες, δημαρχία και δημόσια κτίρια) η Relojes Olvera IIΙ Genercion(Ρολόγια Ολβέρα τρίτης γενιάς) του κ. Jesus Clemente Olvera Trejo και ιδιαιτέρως ο κ. Ing. Alfredo Carmona Martínez. Από το πανεπιστήμιο της Σονόρας συνέβαλλαν εξαιρετικά οι Καθηγητές κ.κ. Julio Cesar Saucedo Morales και Ezequiel Rodriguez Jauregui. Η χρηματοδότηση έγινε από το πανεπιστήμιο και το κράτος της Σονόρας και από την Relojes Olvera.