Στην αιχμή της γνώσης και της καινοτομίας για τη διαχείριση των Καταστροφών και της Κλιματικής Κρίσης

“Στην παγκόσμια πρωτοπορία για την αντιμετώπιση των Καταστροφών και τη Διαχείριση της Κλιματικής Κρίσης βρίσκεται το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων»”, τόνισε ο καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, με την ευκαιρία της εκδήλωσης απονομής τίτλων Σπουδών του ΠΜΣ “Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων” που πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024. Την τελετή απονομών ακολούθησε εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Προγράμματος

20240203 01

Όπως τόνισε ο καθηγητής, “η Επιστημονική Κοινότητα έχοντας ως στόχο τη μείωση της κάθε είδους επίπτωσης σε ατομικό, περιφερειακό και διεθνές επίπεδο οφείλει να συνεργάζεται με τους επιχειρησιακούς φορείς και την Πολιτεία σε όλα τα επίπεδα διοίκησης και να δίνει εφαρμοσμένες καινοτόμες προτάσεις με σαφήνεια και τεκμηρίωση, ώστε να μπορούν να αξιοποιηθούν άμεσα”.

“Στην Ελλάδα έχουμε φθάσει σε ένα υψηλό επίπεδο συνεργασίας και αυτή κυρίως οφείλεται στην παραγόμενη επιστημονική γνώση και στις αρτιότερες επιχειρησιακές δομές. Στην νέα πραγματικότητα, την οποία βιώνουμε, το πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων» αναπτύσσει καινοτόμες δράσεις εκπαίδευσης, οι οποίες τροφοδοτούνται όχι από παρωχημένη γνώση, αλλά από την γνώση που παράγεται κυρίως από τις δεκάδες μεγάλες επιχειρησιακές, επιστημονικές, ανθρωπιστικές αποστολές στην Ελλάδα και σε όλα τα σημεία του κόσμου, εκεί που εξελίσσονται κυρίαρχα γεγονότα”.

“Έως σήμερα έχουν καταστεί πτυχιούχοι πάνω από 1.200 στελέχη του Δημόσιου Τομέα, των Επιχειρησιακών Φορέων, του Ιδιωτικού Τομέα, των Ιδιωτικών Εταιριών και του Βιομηχανικού Τομέα, όπου παίζουν σημαντικό ρόλο στη Διαχείριση των Κινδύνων και των Κρίσεων”, τόνισε ο Ευθύμης Λέκκας.

20240203 02

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν εκπρόσωποι της Διοίκησης του Πανεπιστημίου, Υπουργοί, Γενικοί Γραμματείς, Βουλευτές, το Αρχηγείου του Πυροσβεστικού Σώματος, αρχές της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και πλήθος φοιτητών, αποφοίτων και φίλων του Προγράμματος.
Βλ. περισσότερα για την εκδήλωση: https://edcm.edu.gr/el/nea-tou-pms/drastiriotites/diimero-teleton-orkomosias-aponomis-titlon-kai-kopis-pitas-tou-pms