Δωρεά 468 βιβλίων από την προσωπική βιβλιοθήκη του καθηγητή Kirill Charles Howard Mackenzie στη Βιβλιοθήκη της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ

Την Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2022, η Βιβλιοθήκη της Σχολής Θετικών Επιστημών, παρέλαβε την ευγενική δωρεά 468 βιβλίων από την προσωπική βιβλιοθήκη του καθηγητή Kirill Charles Howard Mackenzie. Οι τόμοι αυτοί περιέχουν σημαντικές ερευνητικές εξελίξεις των τελευταίων 2 δεκαετιών, στους θεμελιώδεις κλάδους των Θεωρητικών Μαθηματικών, συγκεκριμένα στην Γεωμετρία, την Ανάλυση και την Άλγεβρα. Η δωρεά αυτή αναβαθμίζει σημαντικά την συμβολή της βιβλιοθήκης ΣΘΕ στην δραστηριότητα των νέων ερευνητών στα Θεωρητικά Μαθηματικά. Έτσι ενισχύει κατά πολύ την χρησιμότητα της βιβλιοθήκης στην κοινότητα των ερευνητική Μαθηματική κοινότητα, σε αντίστιξη με τον ρόλο της ως μέσο πρόσβασης των προπτυχιακών φοιτητών στην βιβλιογραφία του συστήματος Εύδοξος.

Η δωρεά αυτή πραγματοποιήθηκε από την οικογένεια του εκλιπόντος καθηγητή Kirill C. H. Mackenzie, στις 5 Νοεμβρίου 2021, μέσω επιστολής στο Τμήμα Μαθηματικών ΕΚΠΑ. Εγκρίθηκε από την Συνέλευση του Τμήματος, καθώς και από το Πρυτανικό Συμβούλιο του ΕΚΠΑ. Το Τμήμα Μαθηματικών μερίμνησε για την καταλογογράφηση και μεταφορά των βιβλίων από το Ηνωμένο Βασίλειο (Sheffield), καλύπτοντας όλα τα σχετικά έξοδα. Επιπλέον, η Συνέλευση αποφάσισε την τοποθέτηση των βιβλίων στην βιβλιοθήκη ΣΘΕ.

Η ειδικότητα του Kirill C. H. Mackenzie (Νοέμβριος 1951-Μάιος 2020), ήταν η Διαφορική Γεωμετρία. Τα ερευνητικά του αποτελέσματα, μαζί με αυτά των Charles Ehresmann, Jean Pradines και Alan Weinstein, θεμελίωσαν την θεωρία των ομαδοειδών και αλγεβροειδών Lie στον 20ο αιώνα, και έδειξαν την σημασία τους στα Μαθηματικά και την Μαθηματική Φυσική. Γεννήθηκε στην Μελβούρνη (Αυστραλία) και ανακηρύχθηκε διδάκτορας από το πανεπιστήμιο Monash το 1979, με επιβλέποντα καθηγητή τον Juraj Virsik. Δίδαξε στα πανεπιστήμια Monash και Μελβούρνης της Αυστραλίας, καθώς και Canberra και Campinas (Sao Paulo, Βραζιλία). Το 1986 ανέλαβε καθήκοντα Senior Research Assistant στο πανεπιστήμιο του Durham (Ηνωμένο Βασίλειο). Το πρώτο του βιβλίο “Lie groupoids and Lie algebroids in differential geometry” ολοκληρώθηκε το 1985 και δημοσιεύθηκε στην σειρά Lecture Notes της London Mathematical Society το 1987. Το 1989 μεταπήδησε σε θέση Lecturer στο πανεπιστήμιο του Sheffield, όπου και προήχθη σε Reader το 1999. Το δεύτερο βιβλίο του, με τίτλο “General Theory of Lie groupoids and Lie algebroids” δημοσιεύθηκε το 2005 από τον ίδιο εκδοτικό οίκο.

Στο Sheffield, επέβλεψε τρεις διδακτορικές διατριβές, οι οποίες ολοκληρώθηκαν με επιτυχία. Δύο από αυτές ήταν από απόφοιτους των Τμημάτων Μαθηματικών ΕΚΠΑ και ΑΠΘ. Πρόκειται για τους κκ Ιάκωβο Ανδρουλιδάκη και Μαγδαληνή Φλάρη αντίστοιχα.