Το πολύ γνωστό περιοδικό CERN Courier [1], έχει ειδική μνεία στην αναζήτηση νέας Φυσικής με αδρονικούς πίδακες στην τελική κατάσταση, με το πείραμα CMS στον μεγάλο επιταχυντή αδρονίων LHC στο διεθνές εργαστήριο CERN στην Γενεύη της Ελβετίας.

Σε αυτή την ανάλυση, η ομάδα Analysis contact έχει ηγετικό ρόλο και εξαιρετικά σημαντική συνεισφορά. Η ανάλυση αυτή επιλέχθηκε από την ηγεσία του πειράματος λόγω του ιδιαίτερου ενδιαφέροντος της, όπως περιγράφεται και στο άρθρο με τίτλο ῾Dijet excess intrigues at CMS῾.

H Analysis contact είναι η Δρ. Ειρήνη Τζιαφέρη (ΕΛΙΔΕΚ, Επιστημονική Υπεύθυνος Αναπλ. Καθ. Νίκη Σαουλίδου), Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια στο Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ. Μεγάλο μέρος της ανάλυσης αυτής ήταν η κύρια δουλειά του Διδακτορικού της Δρ. Μάγδας Διαμαντοπούλου (Υποτροφία Νιάρχος, Κύρια Επιβλέπουσα Αναπλ. Καθ. Νίκη Σαουλίδου) στην οποία απένεμήθη το Διδακτορικό το Δεκέμβριο του 2021 από το Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ και τώρα είναι Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια με το Πανεπιστήμιο Carleton του Canada εγκατεστημένη στο CERN.

Η ανάλυση αυτή έχει επίσης σημαντικότατες συνεισφορές από τον Υποψήφιο Διδάκτορα του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ, κ. Ηλία Ζησόπουλο (ΕΛΙΔΕΚ, Κύρια Επιβλέπουσα Αναπλ. Καθ. Νίκη Σαουλίδου), αλλά και τους Προπτυχιακούς Φοιτητές του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ, στα πλαίσια της Διπλωματικής τους Εργασίας, κ. Δημήτριο Ντούνη (Επιβλέπουσα Αναπλ. Καθ. Νίκη Σαουλίδου) και κ. Μαρία Κοτσαρίνη (Επιβλέπουσα Αναπλ. Καθ. Νίκη Σαουλίδου) οι οποίοι για αυτό τον λόγο έλαβαν ειδική έγκριση από την κοινοπραξία CMS στο να συνυπογράψουν την επιστημονική δημοσίευση (exceptional authors) που επίκειται τους ερχόμενους μήνες.

Η ανάλυση αυτή, έρχεται σε συνέχεια συναφών αναζητήσεων νέας φυσικής στην οποία η ομάδα μας έχει ηγετικό ρόλο, και σημαντικότατη συνεισφορά επί σειρά ετών (αναφέρονται στο άρθρο σαν Dijet Searches), η πιο πρόσφατη των οποίων ήταν το κύριο θέμα του Διδακτορικού του Δρ. Δημήτρη Καρασάββα (Υποτροφία Νιάρχος, Κύρια Επιβλέπουσα Αναπλ. Καθ. Νίκη Σαουλίδου) στον οποίο απενεμήθη το Διδακτορικό από το Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ πριν από 5 ημέρες (11 Μαρτίου του 2022).

[1] CERN Courier is a monthly trade magazine covering current developments in high-energy physics and related fields worldwide. It was established in 1959. Since October 1998 the magazine has been published by IOP Publishing on behalf of CERN.