Χριστουγεννιάτικες Δραστηριότητες στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας ΕΚΠΑ

Το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών θα ανοίξει τις πόρτες του το Σαββατοκύριακο 18 και 19 Δεκεμβρίου και ώρα 10:00-15:00, με σκοπό τη γνωριμία του κοινού με το μαγικό κόσμο των απολιθωμάτων.

Οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να κάνουν ένα μεγάλο ταξίδι στο χρόνο, ξεκινώντας από την πρώτη εμφάνιση ζωντανών οργανισμών στον πλανήτη Γη μέχρι την εξαφάνιση των τελευταίων ελεφάντων που έζησαν στην Ευρώπη. Ταυτόχρονα, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να λάβουν μέρος στα βιωματικά εκπαιδευτικά παιχνίδια που θα πραγματοποιηθούν στις αίθουσες του Μουσείου, εξερευνώντας με αυτό τον τρόπο το κόσμο της Παλαιοντολογίας.

Ειδικότερα, θα πραγματοποιηθούν:
Ξεναγήσεις από τους επιστημονικούς συνεργάτες του Μουσείου. Οι ξεναγήσεις θα διαρκούν 30 λεπτά και θα πραγματοποιούνται σε ομάδες των 10-15 ατόμων (ενηλίκων και παιδιών).

Δραστηριότητες που αφορούν παιδιά κάθε ηλικίας, με στόχο τη γνωριμία και τη καλύτερη κατανόηση της επιστήμης της Παλαιοντολογίας. Ειδικότερα θα πραγματοποιηθούν οι ακόλουθες δραστηριότητες:

Μικρός Ανασκαφέας: με την καθοδήγηση των επιστημονικών συνεργατών του Μουσείου, οι μικροί επισκέπτες συμμετέχουν σε μια προσομοίωση πραγματικής ανασκαφής σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.

Ζωγραφίζω ένα Απολίθωμα: τα παιδιά χρωματίζουν γύψινα στολίδια με μορφή απολιθωμάτων, τα οποία στη συνέχεια παίρνουν μαζί τους ως αναμνηστικά.

Το Δέντρο των Ευχών: οι μικροί επισκέπτες γράφουν μια ευχή για το νέο έτος πάνω σε χάρτινα στολίδια με μορφή απολιθωμένων ζώων και στολίζουν το χριστουγεννιάτικο δέντρο του Μουσείου.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ: 2€
Περιλαμβάνει τη ξενάγηση στους κύριους χώρους του Μουσείου Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας. Δεν απαιτείται κράτηση.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ + ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ: 4€
Περιλαμβάνει τη συμμετοχή σε όλα τα εκπαιδευτικά παιχνίδια του Μουσείου. Δεν απαιτείται κράτηση.

ΤΗΛΈΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΊΑΣ: 210 727 4086

ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 10.00-15.00

Για την είσοδο θα απαιτείται Πιστοποιητικό εμβολιασμού κατά του COVID-19 ή Πιστοποιητικό νόσησης. Οι ανήλικοι από 4 έως και 17 ετών μπορούν να προσκομίζουν εναλλακτικά δήλωση αρνητικού 24ωρου self test. Υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μάσκας στο χώρο του Μουσείου.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ
Με Ι.Χ.: Είσοδος από την κεντρική πύλη της Πανεπιστημιούπολης επί της οδού Ούλωφ Πάλμε. Δωρεάν χώρος στάθμευσης έξω από την είσοδο του Μουσείου.
Με συγκοινωνία: Περπατήστε περίπου 10 λεπτά από το τέρμα Ζωγράφου (γραμμή λεωφορείου 608 Γαλάτσι-Ακαδημία-Νεκρ. Ζωγράφου, ή γραμμή λεωφορείου 230 Ακρόπολη-Ζωγράφου) ή από το τέρμα Καισαριανής (γραμμή λεωφορείου 224 Καισαριανή-Ελ. Βενιζέλου).