To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο CIVIS, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές του ΕΚΠΑνα συμμετέχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες CIVIS Courses, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.

Νέο CIVIS μάθημα: Tίτλος: European Renaissance (Short Term Mobility Course)

“The CIVIS course (Summer School) on European Renaissance attempts to respond to the objective of contributing to the restoration of civic life in the European academic culture after months of uncertainty and fragility imposed upon us by the coronavirus pandemic. It will therefore focus on the variety of shifting modes that emerged, at the beginning of the Early Modern period in Europe, as a cultural response to the economic and social demands upheld on the European community by modern epidemics, in terms of faith, social roles, political forms, aesthetic experiences etc. This course has a strong interdisciplinary perspective, from philosophy to religion, from literature and linguistics to figurative arts and music; from history and historiography to social and natural sciences”.

CIVIS Focus Area: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά
Ποιους αφορά: Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών: Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες (Social Sciences and Humanities)
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 13-17 Ιουνίου 2022
Τόπος διεξαγωγής: Μαδρίτη, Ισπανία
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 31 Ιανουαρίου 2022, οι ηλεκτρονικές αιτήσεις στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdXbtojGyfUeCwu0GYe4aRD3gkLpqcbAUW3GxmggRRbyXV3cA/viewform
Format μαθήματος: Με φυσική παρουσία (physical mobility)
Γλώσσα μαθήματος: Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β1)
ECTS: 1N°CIVIS scholarships offered: 36

Για περαιτέρω πληροφόρηση και ερωτήσεις: lorenzo.bartoli@uam.es

Βλ. αναλυτικά την εν λόγω πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS Courses.