To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

“The summer school will shed light on how Art nouveau blossomed in Brussels and will allow participants to discover the city in the footsteps of pioneers such as Victor Horta, Paul Hankar and Henry van de Velde. Participants will also address how the movement spread across Europe and infused society well beyond architecture. They will examine how Art Nouveau can act as a laboratory to tackle current and future challenges related to preservation and renovation, cultural heritage and tourism, as well as the role of heritage as an economic resource. With a view to foster transdisciplinary, participants will also broaden their perspectives by reflecting on the link between Art Nouveau shapes and recent outreaches in metamaterial physics, self-stable structures, and deployable structures”.

Τίτλος: “Heritage and innovation: Art nouveau, a laboratory for past, present and future challenges”
CIVIS Focus Area: Πόλεις, Περιφέρειες, Κινητικότητες
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς φοιτητές και Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες, ΜΜΕ, Τέχνες
Ημ/νιες διεξαγωγής:
29 Ιουνίου- 8 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
20 Απριλίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά στη φόρμα
Format μαθήματος:
Με δια ζώσης παρουσία (physical)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Βρυξέλλες, Βέλγιο
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (Β2)
ECTS: to be confirmed
NB of CIVIS Scholarships: 16

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: mailto: summerschool@ulb.be .

Δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.

από έως
Scheduled CIVIS Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Διεθνείς Σχέσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα