Στενότερη συνεργασία της Ελληνικής Αεροπορικής Βιομηχανίας και του Τμήματος Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας

Η Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία (ΕΑΒ), μία από τις μεγαλύτερες δεξαμενές τεχνογνωσίας της χώρας, συνεχίζει τις επιτυχείς συνεργασίες με τα ελληνικά ακαδημαϊκά ιδρύματα. Στις 10 Ιουλίου, σε συνάντηση του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου της ΕΑΒ, κ. Αλέξανδρου Διακόπουλου, και του Προέδρου του Τμήματος Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Βάιου Λάππα, επιβεβαιώθηκε η βούληση για στενότερη συνεργασία μεταξύ της Ελληνικής Αεροπορικής Βιομηχανίας και του Τμήματος Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΕΑΒ ΑΕΤ
AET logo GREEK

Αντικείμενο της συζήτησης ήταν οι δυνατότητες επέκτασης της πρακτικής φοιτητών Αεροδιαστημικής στην ΕΑΒ και οι προοπτικές συνεργασίας σε ερευνητικά προγράμματα UAV, κατασκευής και δοκιμών/πιστοποίησης μικροδορυφόρων, με στόχο την πολυεπίπεδη επιστημονική και τεχνολογική συνεργασία για την ενίσχυση της ερευνητικής δραστηριότητας και την ανταλλαγή επιστημονικής γνώσης. Η πετυχημένη τετράμηνη πρακτική φοιτητών του τμήματος Αεροδιαστημικής στην ΕΑΒ αποτελεί ιδιαίτερα επιτυχημένο μοντέλο συνεργασίας το οποίο αποφασίστηκε να επεκταθεί και να συμπεριλάβει και διπλωματικές εργασίες και μεγαλύτερο αριθμό φοιτητών.

Στο πλαίσιο αυτού του γόνιμου διαλόγου συζητήθηκαν επίσης οι συναφείς με το Τμήμα Αεροδιαστημικής του Ε.Κ.Π.Α. προηγμένες δραστηριότητες, οι οποίες αφορούν την έρευνα, σχεδίαση, ανάπτυξη, παραγωγή και ολοκληρωμένη υποστήριξη ηλεκτρονικών, τηλεπικοινωνιακών, πληροφοριακών και αεροπορικών προϊόντων, συστημάτων και δικτύων.

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, που έγινε σε γόνιμο και παραγωγικό κλίμα, αποτυπώθηκε η δέσμευση και κοινή φιλοδοξία των δύο πόλων, της ΕΑΒ και του Τμήματος Αεροδιαστημικής του Ε.Κ.Π.Α., για ενίσχυση των δεσμών έρευνας και επιστήμης με τον ελληνικό αεροπορικό βιομηχανικό κλάδο της άμυνας.