Αναχώρησε τη Κυριακή 02/07/2023, η φετινή Ελληνική Εθνική Αποστολή για την 34η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας στη πόλη Al-Ain των Η.Α.Ε.. Η επιτυχία τους στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας 2022 τους εξασφάλισε μια μοναδική εμπειρία, όπως αυτή που θα ζήσουν επί μία εβδομάδα μαζί με μαθητές/τριες από 71 χώρες. Η Καλλιόπη Μαργώνη ( 5ο ΓΕΛ Νίκαιας), η Αικατερίνη Δανάη Καριοφύλλη (Π. ΓΕΛ Βαρβακείου), η Ελισάβετ Καρπουζή ( Π. ΓΕΛ Βαρβακείου) και η Κατερίνα Καρπουζή ( Π. ΓΕΛ Βαρβακείου) παρακολούθησαν ένα πολύ απαιτητικό πρόγραμμα θεωρητικής και εργαστηριακής επιμόρφωσης διάρκειας 2 εβδομάδων στο Τμήμα Βιολογίας του ΕΚΠΑ. Οι μαθητές/τριες είχαν διαρκώς στο πλευρό τους τους δύο συνοδούς Λεωνίδα Άνθη ( Βιολόγος, Εκπ. Δευτεροβάθμιας) και Χρήστο Γεωργιάδη (ΕΔΙΠ, Τμ Βιολογίας ΕΚΠΑ) , όπως και την καθοδήγηση και ενθάρρυνση όλων των μελών ΔΕΠ, ΕΔΙΠ και ερευνητών , μαζί με τους οποίους εξερεύνησαν όλους τους τομείς της Βιολογίας. Η Τελετή Έναρξης θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω της Ιστοσελίδας της ΙΒΟ 2023 ΕΔΩ τη Δευτέρα 03/07/2023 στις 2:30 μμ (ώρα Ελλάδος).

Σημαντικός αρωγοί στη προσπάθειά τους το Μουσείο Ζωολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Διευθ. Καθηγητής Ε. Βαλάκος), ως χορηγός και φυσικά οι οικογένειές τους! Η φετινή είναι η 15η Ελληνική Εθνική Αποστολή και αριθμεί ήδη 1 ασημένιο μετάλλιο, 15 χάλκινα μετάλλια και 9 εύφημες μνείες.

image 1

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Π.Ε.Β., η Οργανωτική Επιτροπή του Π.Δ.Β. και όλοι/ες όσοι/ες βρίσκονται στο πλευρό τους εύχονται στην Ελληνική Εθνική Αποστολή καλό ξεκίνημα, να ζήσουν κάθε στιγμή αυτής της παγκόσμιας γιορτής της Βιολογίας και καλή επιτυχία!

image 2