Τελετή αναγόρευσης του Diego Fernandez Arroyo σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. [20/05/2024]

Την 20η Μαΐου 2024, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Diego P. Fernández Arroyo, Καθηγητής της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Sciences Po του Παρισιού, Γαλλία.

Πρόγραμμα της τελετής

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Χαράλαμπο Παμπούκη.

Αναγόρευση του τιμωμένου:
− Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος της Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τoν Kοσμήτορα της Νομικής Σχολής, Καθηγητή κ. Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο.
− Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, Καθηγητή κ. Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο.

Ομιλία του τιμωμένου με τίτλο: “Granting Individuals’ Access to Justice as Central Goal of International Law”.

Scheduled Νομική Επιστήμη Παρουσιάσεις Τελετές Επίτιμων Διδακτόρων