Δωρεά συλλογής βιβλίων του Καθηγητή Αλέξανδρου-Φοίβου Μουρελάτου στη Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ

F38uviacH9BUwK5n

Με ιδιαίτερη χαρά η Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής αποδέχθηκε την ευγενική προσφορά μέρους της προσωπικής συλλογής βιβλίων  (800 τόμων) του Καθηγητή κ. Φοίβου-Αλέξανδρου Μουρελάτου. O κ. Μουρελάτος (Alexander Mourelatos) είναι διακεκριμένος Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας και Κλασικών Σπουδών  του  Πανεπιστημίου του  Texas (USA) και η  εν λόγω συλλογή περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο ξενόγλωσσες εκδόσεις  ιστορίας της φιλοσοφίας και της επιστήμης, αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας, κλασικών σπουδών, σύγχρονης αναλυτικής φιλοσοφίας, κτλ.

Το προσωπικό της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής συνεργάσθηκε με τον δωρητή για τη σύνταξη του αρχείου της δωρεάς  και, με τη σύμφωνη γνώμη των μελών ΔΕΠ της Φιλοσοφικής Σχολής, προέβη στην επιλογή των επιθυμητών τίτλων για τη Βιβλιοθήκη.  Το Εφορευτικό Συμβούλιο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής  και το Πρυτανικό Συμβούλιο του Ιδρύματος  αποδέχθηκαν ομόφωνα και με ιδιαίτερη ικανοποίηση την τιμητική προσφορά της δωρεάς και η μεταφορά της συλλογής από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής πραγματοποιήθηκε με μέριμνα και δαπάνη της Εταιρείας Αξιοποιήσεως και Διαχειρίσεως της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών το Δεκέμβριο του 2022.

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, το Εφορευτικό Συμβούλιο και το προσωπικό της Βιβλιοθήκης εκφράζουν τις θερμότατες ευχαριστίες τους στον Καθηγητή κ. Μουρελάτο για την εμπιστοσύνη και την προτίμηση. Η σημαντική αυτή συλλογή, που έχει ήδη ενταχθεί στον κατάλογο της Βιβλιοθήκης, θα συμβάλει καθοριστικά  στην  ενίσχυση του ερευνητικού και διδακτικού έργου  του ιδρύματος σε αρχαιογνωστικούς κλάδους.