Eπίδοση τιμητικού τόμου στον κύριο Προκόπιο Παυλόπουλο τ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Ακαδημαϊκό και Επίτιμο Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α.

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2024, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30), η τελετή επίδοσης του τιμητικού τόμου με τίτλο «LIBER AMICORUM DISCIPULORUMQUE» στον τ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας Ακαδημαϊκό και Επίτιμο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών Προκόπιο Παυλόπουλο.

Στην τελετή παρευρέθηκαν ο τ. Πρωθυπουργός και επίτιμος Πρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου κ. Ιωάννης Σαρμάς, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Επικρατείας κ. Μιχαήλ Πικραμμένος, η Αντιπρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου κ. Άννα Λιγωμένου, ο Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών κ. Σταμάτιος Κριμιζής, ο π. Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης καθηγητής Ευάγγελος Βενιζέλος, ο πρ. Πρύτανης, Ακαδημαϊκός και Επίτιμος Καθηγητής κ. Μιχαήλ Σταθόπουλος, ο πρ. Πρύτανης και Επίτιμος Καθηγητής κ. Γεώργιος Μπαμπινιώτης, ο πρ. Πρύτανης και Επίτιμος Καθηγητής κ. Χρήστος Κίττας, ο πρ.Πρύτανης και Ομότιμος Καθηγητής, κ. Θεόδωρος Φορτσάκης, η Βουλευτής και Καθηγήτρια κ. Αθηνά Λινού, ο Γενικός Γραμματέας της Ακαδημίας Αθηνών και Ομοτιμος Καθηγητής κ. Χρήστος Ζερεφός, ο επίτιμος Πρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας κ. Δημήτριος Σκαλτσούνης, μέλη της Ακαδημίας Αθηνών, ο πρ. υπουργός και Καθηγητής κ. Γεώργιος Κατρούγκαλος, ο πρ. υπουργός και Ομότιμος Καθηγητής κ. Νίκος Παρασκευόπουλος, ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών κ. Δημήτριος Βερβεσός, τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης του Ιδρύματος, οι Αντιπρυτάνεις και η Αντιπρύτανις του Πανεπιστημίου Αθηνών, Κοσμήτορες, Πρόεδροι και μέλη της Συγκλήτου του Ιδρύματος, η Πρόεδρος του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ομότιμη Καθηγήτρια κ. Στέλλα Πριοβόλου, μέλη του Σώματος των Ομοτίμων Καθηγητών του Ε.Κ.Π.Α., καθηγητές του Ιδρύματος και άλλοι επίσημοι προσκεκλημένοι.

paylo 11

paylo 9

paylo 12

paylo 4

paylo 2

paylo 3

Η τιμητική εκδήλωση ξεκίνησε από Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο.

paylo 8

Ακολούθησε ο χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Κωνσταντίνο Χριστοδούλου.

paylo 1

Στη συνέχεια  για το έργο και την προσωπικότητα του τιμωμένου μίλησε το μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης, καθηγητής της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριος Σπυρίδων Βλαχόπουλος.

paylo 7

Την παρουσίαση του τιμητικού τόμου έκανε η καθηγήτρια της Νομικής Σχολής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κυρία Πατρίνα Παπαρρηγοπούλου.

paylo 6

Η επίδοση του τιμητικού τόμου στον κύριο Προκόπιο Παυλόπουλο, τ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Ακαδημαϊκό και Επίτιμο Καθηγητή, έγινε από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την αντιφώνηση του τιμωμένου, τ. Προέδρου της Δημοκρατίας, Ακαδημαϊκού και Επίτιμου Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών, κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου.

paylo 5

Στην προσφώνησή του ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος τόνισε ανάμεσα στα άλλα για τον τιμώμενο τ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Ακαδημαϊκό και Επίτιμο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριο Προκόπιο Παυλόπουλο, ότι «στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, όπου υπηρέτησε ως Καθηγητής από το 1982, η προσφορά του παραμένει αδιάλειπτη. Μέσα από τη διδασκαλία και την έρευνά του, συνέβαλε αποφασιστικά στην ανανέωση του Δημόσιου Δικαίου στη χώρα μας. Οι αναλύσεις του στον τομέα του Διοικητικού και Συνταγματικού Δικαίου είναι σημείο αναφοράς για την επιστημονική κοινότητα, ενώ τα έργα του παραμένουν πολύτιμα εφόδια για κάθε νέο νομικό». Για να συμπληρώσει ότι «η διεθνής του ακτινοβολία και το κύρος του έχουν τύχει ευρείας αναγνώρισης και αποτυπώνονται στις πολλές τιμητικές διακρίσεις που του απονεμήθηκαν από χώρες μεταξύ άλλων όπως η Γαλλία, η Ιταλία και η Κύπρος. Ο τέως Πρόεδρος υπήρξε πάντοτε ένας δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ της επιστήμης, της πολιτικής και της παγκόσμιας κοινότητας, προβάλλοντας τις αξίες της Δημοκρατίας και του Δικαίου.»

paylo 10