Εκδήλωση Υποδοχής Μεταπτυχιακών Φοιτητών Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Μάρκετινγκ Αθλητισμού, Πολιτισμού, Πολιτικής»

Με μεγάλη επιτυχία έλαβε χώρα η εκδήλωση υποδοχής των πρώτων μεταπτυχιακών φοιτητών του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Μάρκετινγκ Αθλητισμού, Πολιτισμού, Πολιτικής» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2023, στην υπέροχη αίθουσα με τζάκι του δευτέρου ορόφου του Πολιτιστικού-Εντευκτηρίου «Κωστής Παλαμάς» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

φωτο2

Στον χαιρετισμό που απηύθυνε ο Διευθυντής του Προγράμματος, Καθηγητής Γιώργος Τσουρβάκας  αναφέρθηκε στην επιλογή των τριών κατευθύνσεων η οποία έγινε με γνώμονα την αυξημένη ζήτηση αυτών των κλάδων καθώς και της μεγάλης κοινωνικής τους σημασίας. Σημείωσε ότι σκοπός του μάρκετινγκ είναι σε αυτή την κοινωνική αξία να προστεθεί και η εμπορική αξία, η οποία θα συμβάλει στο να είναι περισσότερο βιώσιμοι αυτοί οι κλάδοι. Αυτό θα βοηθήσει στην εξέλιξη σε επαγγελματικό επίπεδο και στην δημιουργία ποιοτικότερων αθλητικών, πολιτιστικών και πολιτικών αγαθών. Τόνισε ότι το σύγχρονο και ελκυστικό πρόγραμμα σπουδών έχει σχεδιαστεί για στελέχη που φιλοδοξούν να αποκτήσουν όλες τις απαιτούμενες γνώσεις, τα κατάλληλα εργαλεία και τις δεξιότητες για να εξελιχθούν και να ανελιχθούν επαγγελματικά στο χώρο του αθλητισμού, του πολιτισμού, και της πολιτικής.

φωτο1

Ο Διευθυντής του Προγράμματος αρχικά ευχαρίστησε τους χορηγούς της εκδήλωσης για την πολύτιμη συνεισφορά τους. Συγκεκριμένα την χαλυβουργική εταιρεία ELASTRON και ειδικά τους ανθρώπους της, τον κ. Αναστάσιο Μπινιόρη και την κα. Ηρώ Τσαγγάρη για τη φροντίδα τους στο να μας διατεθεί ο υπέροχος χώρος και το εξαιρετικό κέτερινγκ, τις εκδόσεις ROSILI και τον κ. Κώστα Τζωρτζάκη για τα δώρα των φοιτητών, και τις εκδόσεις Broken Hill και τον κ. Νίκο Μανέτα για το banner που διακόσμησε την εκδήλωση. Στη συνέχεια, ευχαρίστησε τον κ. Δήμητριο Θωμάκο, Καθηγητή και Πρόεδρο του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ για τη σημαντική στήριξή του στην υλοποίηση του Προγράμματος. Για την παρουσία τους ευχαρίστησε θερμά τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου, την κα. Αθανασία Σμυρνιώτου, Καθηγήτρια της Σχολής Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, τον κ. Νίκο Θωμαΐδη, Καθηγητή της Σχολής Θετικών Επιστημών, και τον κ. Δημήτριο Καινούργιο, Καθηγητή της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, καθώς και τους Ομότιμους Καθηγητές του Τμήματος κ.κ. Νίκο Μυλωνά και Παναγιώτη Αλεξάκη, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στη συνεισφορά τους στην ίδρυση του Τμήματος.

Ακολούθησε η παρουσίαση των διδασκόντων του Προγράμματος, του κ. Γιάννη Αυθίνου, Καθηγητή του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού με ειδικότητα στο αθλητικό μάρκετινγκ και μεγάλη εμπειρία στο χώρο του αθλητισμού, του κ. Τάσου Μαγκούτα, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος με ειδικότητα στο μάνατζμεντ οργανισμών, τον οποίο ευχαρίστησε θερμά για τη σημαντική συμβολή του στη λειτουργία του Προγράμματος, της κας Λαμπρινής Πήχα, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας με ειδικότητα στη διοίκηση επωνυμίας, την οποία ευχαρίστησε ιδιαιτέρως για την πολύτιμη βοήθεια σε κάθε στιγμή υλοποίησής του, της κας Μαριλού Ιωακειμίδη, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας με ειδικότητα στην διοίκηση ανθρωπίνου δυναμικού και ταλέντων, του κ. Γιώργου Σφακιανάκη, Αναπληρωτή Καθηγητή με ειδικότητα τα οικονομικά των δημόσιων οργανισμών, του κ. Αντώνη Λυβιεράτου, Επίκουρου Καθηγητή με ειδικότητα στην επιχειρηματικότητα και καινοτομία, της κας Εύης Δεκούλου, Επίκουρης Καθηγήτριας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με ειδικότητα το μάρκετινγκ επικοινωνιών, του κ. Μάκη Μοναστηρίδη Διευθυντή Μάρκετινγκ του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης και Διδάκτωρ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με ειδικότητα στο πολιτιστικό μάρκετινγκ και της κας Βάγιας Μόχλα, Διδάκτωρ-Διδάσκουσα στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ, με ειδικότητα στο ψηφιακό μάρκετινγκ και στο πολιτικό μάρκετινγκ, την οποία ευχαρίστησε για την δημιουργική επιμέλεια και υλοποίηση της καμπάνιας προώθησης του μεταπτυχιακού. Όλοι οι διδάσκοντες καλωσόρισαν τους φοιτητές και τους ευχήθηκαν καλή πρόοδο.

Τέλος, ειδική αναφορά έκανε στους υποψήφιους διδάκτορες και μεταδιδάκτορες, οι οποίοι θα συμβάλουν με επικουρικό έργο, την κα. Ραφαηλία- Νικολέτα Καλιούπη η οποία εξειδικεύεται στο αθλητικό μάρκετινγκ, την κα. Δήμητρα Σκανδάλη η οποία εξειδικεύεται στη χρήση της τεχνητής νοημοσύνης στο τουριστικό μάρκετινγκ και την κα. Αδαμαντία Κεχαγία, η οποία ασχολείται με το κοινωνικό μάρκετινγκ και τις καμπάνιες υγείας. Ιδιαίτερα ευχαρίστησε την κα. Κατερίνα Μακρή για την διοικητική υποστήριξη και τον κ. Μανώλη Ηλιάδη για τα τεχνικά θέματα.

Σύντομο Βίντεο Εκδήλωσης: