Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ο Τομέας Ποινικών Επιστημών της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών οργάνωσε επιστημονική εκδήλωση εις μνήμην της επίκουρης καθηγήτριας Αγλαΐας Λιούρδη, η οποία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2022 και ώρα 18.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

JIM 2685

Η προσφώνηση έγινε από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Δημήτριο Π. Καραδήμα και γενική εισαγωγική ομιλία από τον καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Χρίστο Μυλωνόπουλο.

Ακολούθησαν ομιλίες από:
-τον αναπληρωτή καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Δημήτριο Κιούπη, με τίτλο: «Οι διατάξεις των άρθρων 34 και 36 του νέου Ποινικού Κώδικα»
-τον επίκουρο καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Νικόλαο Δημητράτο, με τίτλο: «Σύγκρουση καθηκόντων κατά τη διενέργεια ιατρικών πράξεων υπό το πρίσμα του νέου άρθρου 33 ΠΚ»
-την επίκουρη καθηγήτρια της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Αθανασία Διονυσοπούλου, με τίτλο: «Η απόφαση BvR 1541/20 του γερμανικού συνταγματικού δικαστηρίου για την απαγόρευση διακριτικής μεταχείρισης και ο ρόλος του ποινικού δικαίου».