Ανασκόπηση της Ημερίδας από το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του ΕΚΠΑ “Παλαιοντολογία και Στρωματογραφία στην Ελλάδα του 21ου αιώνα”

Με μεγάλο ενδιαφέρον και ανταπόκριση πραγματοποιήθηκε στις 3 Ιουνίου 2022, στο Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, η υβριδική Επιστημονική Ημερίδα «Παλαιοντολογία και Στρωματογραφία στην Ελλάδα του 21ου αιώνα», που διοργάνωσε η Επιστημονική Επιτροπή Παλαιοντολογίας-Στρωματογραφίας (ΕΠΑΣ) υπό την αιγίδα της Ελληνικής Γεωλογικής Εταιρείας σε συνεργασία με το Διιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Παλαιοντολογία-Γεωβιολογία».

Εικόνα1 4

Μεγάλος αριθμός ερευνητών και μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας παρακολούθησε την Ημερίδα, διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex, αλλά και δια ζώσης στα Τμήματα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Γεωλογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και από το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας /Ινστιτούτο ΓεωΕνέργειας.

Εικόνα2 3

Η Ημερίδα αποτέλεσε ένα ακόμη βήμα στην προσπάθεια προβολής και προώθησης της ερευνητικής δραστηριότητας των νέων ερευνητών στο πεδίο της Παλαιοντολογίας και Στρωματογραφίας. Κατά τις εργασίες της Ημερίδας, 40 νέοι επιστήμονες και αναλυτικότερα 6 πρόσφατοι διδάκτορες/μεταδιδάκτορες, 5 κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος, 13 υποψήφιοι διδάκτορες και 16 μεταπτυχιακοί φοιτητές παρουσίασαν μια σειρά από πραγματικά ενδιαφέρουσες ομιλίες σχετικά με τρέχοντα και καινοτόμα ζητήματα Παλαιοντολογίας και Στρωματογραφίας, καθώς επίσης και την εφαρμογή τους στη σύγχρονη έρευνα των περιβαλλοντικών και γεωπεριβαλλοντικών επιστημών.

Εικόνα3 3

Χαιρετισμούς απηύθυναν η Αναπληρώτρια Πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, του Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγήτρια κα Ασημίνα Αντωναράκου, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Γεωλογικής Εταιρείας, δόκτορας κ. Αθανάσιος Γκανάς, η Πρόεδρος της Επιτροπής Παλαιοντολογίας και Στρωματογραφίας, Καθηγήτρια κα Μαρία Τριανταφύλλου και ο Διευθυντής του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Παλαιοντολογία-Γεωβιολογία», Καθηγητής κ. Δημήτριος Κωστόπουλος.

Εικόνα4 3

Βούληση και επίκεντρο των προσπάθειών της Επιστημονικής Επιτροπής αποτελεί, η συγκεκριμένη θεματική Ημερίδα να καθιερωθεί ως ετήσιος θεσμός στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της Επιτροπής Παλαιοντολογίας-Στρωματογραφίας της Ελληνικής Γεωλογικής Εταιρείας.

Εικόνα5 5

Η Πρόεδρος της Επιτροπής Παλαιοντολογίας-Στρωματογραφίας: Καθηγ. Μαρία Τριανταφύλλου

Η Επιστημονική Επιτροπή: Καθηγ. Δ. Κωστόπουλος, Καθηγ. Α. Αντωναράκου, Καθηγ. Χ. Ντρίνια, Καθηγ. Ε. Κοσκερίδου

Γραμματεία: Αναπλ. Καθηγ. Μ. Δήμιζα