Εκδήλωση απολογισμού των δράσεων του Ε.Κ.Π.Α. για τον επετειακό εορτασμό των 200 χρόνων από την ελληνική επανάσταση (2/12/2021)

Την Πέμπτη, 2 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση απολογισμού των δράσεων του Ε.Κ.Π.Α. για τον επετειακό εορτασμό των 200 χρόνων από την ελληνική επανάσταση.
Η εκδήλωση θα μεταδοθεί διαδικτυακά: https://www.youtube.com/watch?v=uo6axoMyEbU

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Ομιλίες από:

1. τον αναπληρωτή καθηγητή Ευάγγελο Καραμανωλάκη, συντονιστή της Επιτροπής για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, με τίτλο: «Μνήμη άξια λόγου: H συμβολή του Ε.Κ.Π.Α. στον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση»
  2. τον ακαδημαϊκό, ομότιμο καθηγητή Πασχάλη Κιτρομηλίδη, με τίτλο: «Από την ιδεολογία στον κριτικό αναστοχασμό. Η διακοσιετηρίδα ως πρόκληση αυτογνωσίας»
  3. την ομότιμη καθηγήτρια Όλγα Κατσιαρδή-Hering, με τίτλο: «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση: ένας επιτυχημένος εορταστικός απολογισμός».

Επίδοση τιμητικής πλακέτας στους χορηγούς των εκδηλώσεων του Ε.Κ.Π.Α.:

1. Κοινωφελές Ίδρυμα Μιχαήλ Ν. Στασινόπουλος-ΒΙΟΧΑΛΚΟ
  2. Τράπεζα Πειραιώς
  3. ΒΙΑΝΕΞ
  4. COSMOTE
  5. και στην Πρωτοβουλία 1821-2021 για την συμβολή της στον επετειακό εορτασμό.

Αντιφώνηση των χορηγών.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις