Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση με θέμα τον “Πόλεμο στην Ουκρανία, τους ευρωπαϊκούς θεσμούς και τα ανθρώπινα δικαιώματα”

Με αφορμή τις πρόσφατες και ιδιαίτερα ανησυχητικές εξελίξεις στην Ουκρανία, το Κέντρο Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου-Athens PIL της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ και το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΙΜΔΑ) συνδιοργάνωσαν διαδικτυακή εκδήλωση την Πέμπτη, 3 Μαρτίου 2022 με θέμα τον Πόλεμο στην Ουκρανία, τους ευρωπαϊκούς θεσμούς και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Στην εκδήλωση, που παρακολούθησε μεγάλος αριθμός ενδιαφερομένων, τοποθετήθηκαν η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη, Βουλευτής ΝΔ, π. ΥΠΕΞ, Αντιπρόεδρος Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης Συμβουλίου της Ευρώπης, ο κύριος Ευάγγελος Βενιζέλος, Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου ΑΠΘ, π. Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και ΥΠΕΞ και ο κύριος Γιώργος Κατρούγκαλος, Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου, Τομεάρχης Εξωτερικών ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, π. ΥΠΕΞ.

Στην πολύ γόνιμη συζήτηση που πραγματοποιήθηκε, οι ομιλητές ενέταξαν τον ουκρανικό πόλεμο στο ευρύτερο γεωπολιτικό, διπλωματικό και ιστορικό πλαίσιο και ανέλυσαν τα καίρια και κύρια ζητήματα που αναδύονται μέσα από τις πρόσφατες εξελίξεις. Μεταξύ άλλων, ανέλυσαν, από τη δική τους οπτική γωνία, τα αντανακλαστικά της Ευρώπης και των ευρωπαϊκών θεσμών, καθώς και τον ρόλο που θα μπορεί πλέον να διαδραματίσει η Γηραιά ήπειρος.

Τη συζήτηση συντόνισαν ο κ. Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος, Κοσμήτορας Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ, π. Πρόεδρος Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και η κα Μαρία Γαβουνέλη, Καθηγήτρια Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Εθνικής Επιτροπής για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. Στην εκδήλωση παρενέβη και η κυρία Φαίη Παζαρτζή, Καθηγήτρια Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος της Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Διεθνούς Συμφώνου για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα του ΟΗΕ.

Η εκδήλωση μαγνητοσκοπήθηκε και μπορείτε να την παρακολουθήσετε στον εξής σύνδεσμο: