Διημερίδα Virtual Diver: Ψηφιακή Πλατφόρμα εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας χερσαίου και υποθαλάσσιου χώρους Σαντορίνης [22-23/10/2021]

Στις 22 και 23 Οκτωβρίου πραγματοποιείται διημερίδα με τίτλο “Virtual Diver: Ψηφιακή Πλατφόρμα εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας χερσαίου και υποθαλάσσιου χώρους Σαντορίνης”, στο Μπελλώνειο Πολιτιστικό Κέντρο στα Φηρά Σαντορίνης.

Τη διημερίδα διοργανώνουν ο Δήμος Θήρας και οι εταίροι του ερευνητικού έργου:
Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος ΕΚΠΑ, TETRAGON ΑΕ, STEFICON ΑΕ, UP2METRIC ΙΚΕ.

Παρασκευή 22/10, 09:00 έως 13:00 – Μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων
Σάββατο 23/10, 18:00 έως 21:00 – Εκπρόσωποι και μέλη φορέων

Το VIRTUALDiver στοχεύει στη μαζική ανάπτυξη και διάδοση «βιωματικών» δραστηριοτήτων σε παράκτια και υποθαλάσσια περιβάλλοντα μέσω μιας πλατφόρμας Ολοκληρωμένης Ψηφιακής Αλληλεπίδρασης, που αναπτύχθηκε από την TETRAGON και τη Steficon, τις δύο εταιρείες που διαθέτουν σημαντική εμπειρία στον τομέα. Το έργο διαφοροποιείται από τα ανταγωνιστικά προϊόντα, εστιάζοντας στο υποβρύχιο περιβάλλον και στις καινοτόμες τεχνολογίες για ενιαία σύλληψη ακτών και κυρίως στον θαλάσσιο χώρο, ενισχύοντας τις εμπειρίες μέσω της γεωλογικής ερμηνείας του ηφαιστείου που χαράσσεται από την ερευνητική ομάδα του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος ΕΚΠΑ, με επιστημονική υπεύθυνη του έργου την Επίκουρη Καθηγήτρια ΕΚΠΑ Εύη Νομικού, σε συνεργασία με την εταιρεία up2metric.

Επίσημος ιστοχώρος έργου: https://www.virtualdiver.eu/

Στιγμιότυπα από την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου, και τους “πρώτους επιβάτες” της ψηφιακής πλατφόρμας, μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.

από έως
Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Πανεπιστημιακή Κοινότητα