Εγκαινιάστηκε η έκθεση «Θεόδωρος Παπαγιάννης, Ιστορία – Διαχρονία» στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

Ο Φεβρουάριος του 2022 ξεκίνησε στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ με μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση· τα εγκαίνια της έκθεσης «Θεόδωρος Παπαγιάννης, Ιστορία – Διαχρονία», που φιλοξενείται στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης (2ος όροφος ΦΛΣ).

Πρόκειται για μια έκθεση η οποία κατορθώνει και συνομιλεί με τα εκθέματα του Μουσείου με έναν μοναδικό τρόπο. Είναι αξιοσημείωτο ότι έργα του Παπαγιάννη εκτίθενται σε προθήκες του χώρου και συμπλέκονται αβίαστα με αντικείμενα τέχνης παλαιότερων εποχών, αναδεικνύοντας τη διάρκεια της ελληνικής τέχνης.

Την εκδήλωση, που παρακολούθησαν φιλότεχνοι και μέλη όλων των Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής, τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας καθ. Δημήτριος Καραδήμας, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής καθ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της ΕΑΔΠΠΑ καθ. Νικόλαος Θωμαΐδης, οι πρόεδροι των Τμημάτων Φιλολογίας καθ. Αμφιλόχιος Παπαθωμάς, Ιστορίας και Αρχαιολογίας καθ. Δημήτριος Παυλόπουλος, Θεατρικών Σπουδών καθ. Ιωσήφ Βιβιλάκης, Μουσικών Σπουδών καθ. Αναστασία Γεωργάκη. Σύντομους χαιρετισμούς απηύθυναν ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, ο Κοσμήτορας της ΦΛΣ, ο Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ενώ ο καλλιτέχνης ευχαρίστησε με τη σειρά του για τη φιλοξενία και μίλησε με συγκινητικό τρόπο για το έργο και την πορεία του. Την έκθεση παρουσίασε ο Διευθυντής του ΜΑΙΤ καθ. Πλάτων Πετρίδης και τους καλεσμένους ξενάγησε ο επιμελητής της έκθεσης ομ. καθ. Μάνος Στεφανίδης.

Εκτίθενται αντιπροσωπευτικά έργα από πολλές και διαφορετικές περιόδους του καλλιτέχνη, με προεξάρχοντα τα τρία εμβληματικά τοτεμικά γλυπτά, ένα από τα οποία υποδέχεται τους επισκέπτες στην είσοδο του Μουσείου.

Μεγάλη εντύπωση προκαλούν τα πολλά μικρογραφικά γλυπτά που συναποτελούν την «Έξοδο του Μεσολογγίου», πλαισιωμένα προστατευτικά από τα αντίγραφα βυζαντινών τοιχογραφιών, έργα σημαντικών καλλιτεχνών της εποχής τους. Απέναντί τους, οι μακέτες  των επιβλητικών αγωνιστών του Πολέμου της Ανεξαρτησίας, αλλά και του δασκάλου του καλλιτέχνη Γιάννη Παππά κυριαρχούν στον κεντρικό χώρο του Μουσείου. Ο επισκέπτης μπορεί να αναζητήσει επίσης στις προθήκες διάσπαρτα τα προσωπεία από πηλό, ενώ ορισμένα από αυτά στέκουν σαν φύλακες γύρω από την ξύλινη μακέτα της Κνωσού, σε μια τυχαία αλλά γόνιμη συνομιλία της σύγχρονης εποχής με την ιστορία και την προϊστορία.

Τα τρία γλυπτά από μάρμαρο είναι προϊόν της συνάντησης του καλλιτέχνη με τον ποιητικό λόγο του Α. Μακρυδημήτρη, ενώ η Μητρότητα από την ενότητα αυτή στέκει προστατευτικά δίπλα στα προϊστορικά ειδώλια θυμίζοντας τη συνέχεια στην τέχνη.

Τέλος, ο πανάρχαιος, πανανθρώπινος άρτος, απαλλαγμένος από συμβολισμούς και προσαρμοσμένος στην καθημερινότητα της οποίας αποτελεί ζωογόνο συστατικό, βρίσκει τη θέση του στις προθήκες της έκθεσης των Πρωτοβυζαντινών Δελφών, δίπλα σε μια αυθεντική σφραγίδα άρτου του 6ου αι. μ.Χ., δίπλα και μέσα σε επιτραπέζια αγγεία της ίδιας εποχής.

Η έκθεση θα είναι ανοικτή καθημερινά εκτός Σαββάτου και Κυριακής από τις 9.00 έως τις 16.00, ενώ οργανωμένες ξεναγήσεις θα διενεργηθούν σε συνεννόηση με το Μουσείο.