Παραολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χρυσό μετάλλιο για τον πτυχιούχο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Νάσο Γκαβέλα

Ιστορική στιγμή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι για τον ελληνικό αθλητισμό με πρωταγωνιστή τον Νάσο Γκαβέλα, ο οποίος, με οδηγό τον Γιάννη Νυφαντόπουλο, κέρδισε το χρυσό στον τελικό των 100μ (Τ11) με χρόνο 11.02′ και υπερασπίστηκε, έτσι, τον τίτλο που κέρδισε στους προηγούμενους Παραολυμπιακούς Αγώνες στην Ιαπωνία.

Η απονομή του χρυσού μεταλλίου και η ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου αποτέλεσε κορυφαία στιγμή που επισφράγισε το back to back του Έλληνα αθλητή, ο οποίος έχει 2 σερί χρυσά μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες!

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος, συγχαίρει τον ολυμπιονίκη, και πτυχιούχο του Τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, για την σημαντική επίδοσή του, την παγκόσμια διάκρισή του και το ρεκόρ, πλέον, των δύο σερί χρυσών μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς αγώνες! Ο Νάσος Γκαβέλας αποτελεί πρότυπο για όλους μας!