Την εβδομάδα 19-26 Ιουνίου 2022, επισκέφθηκε το Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ ερευνητική αποστολή από το αντίστοιχο Τμήμα του Γαλλικού Πανεπιστημίου Université Clermont Auvergne (https://www.uca.fr). Τα δύο πανεπιστήμια είναι ερευνητικοί εταίροι εντός του ευρωπαϊκού έργου RAMONES (συντ. Αναπλ. Καθ. Θεόδωρος Μερτζιμέκης) και συνεργάζονται σε θέματα ανίχνευσης και καταγραφής ραδιενέργειας μέσω ανάπτυξης καινοτόμων φασματομέτρων για αποστολές σε ακραία ωκεάνια περιβάλλοντα.

Στο πλαίσιο της επίσκεψης, η Γαλλική ομάδα (Lydia Maigne, Vincent Breton, Patrick Chardon & Sofia Kolovi) συμμετείχε σε δράσεις πεδίου στη χερσόνησο των Μεθάνων για δειγματοληψίες από το ευρύτερο υδροθερμικό πεδίο της περιοχής, το οποίο αποτελεί τη δυτική άκρη του ελληνικού ηφαιστειακού τόξου, με σκοπό τη μέτρηση των επιπέδων φυσικής ραδιενέργειας, την εκτίμηση της δόσης ακτινοβολίας σε θαλάσσιους μικρο-οργανισμούς μέσω προηγμένων προσμοιώσεων και χρήση φασματοσκοπίας υψηλής διακριτικής ικανότητας στα εργαστήρια του UCA. Παράλληλα, η ομάδα NuSTRAP του ΕΚΠΑ εκτέλεσε υποθαλάσσιες δοκιμές με τα πρωτότυπα υποβρύχια φασματόμετρα στις ίδιες τοποθεσίες. Οι δοκιμές πεδίου αναμένεται να οδηγήσουν σε εναρμονισμό της πειραματικής μεθόδου και την κατανόηση ανεξερεύνητων φαινομένων στο θαλάσσιο περιβάλλον, σε ευθυγράμμιση με τους βασικούς στόχους του προγράμματος RAMONES.

ramones4
(Εικ. 1 / Η ελληνογαλλική αποστολή κατά τη διάρκεια των μετρήσεων πεδίου)

Στο πλαίσιο της ελληνογαλλικής συνεργασίας, διοργανώθηκε επιπλέον υβριδική επιστημονική ημερίδα (FRAGRANCE,  France Greece Alliance) την Παρασκευή 24.06.2022, στην οποία συμμετείχαν διά ζώσης, αλλά και διαδικτυακά, εταίροι του έργου RAMONES, εξωτερικοί ερευνητές, εκπρόσωποι τεχνοβλαστών, καθώς και υποψήφιοι διδάκτορες και φοιτητές. Κατά τη διάρκεια της ημερίδας συζητήθηκαν τα πρώιμα αποτελέσματα της αποστολής, ενδυναμώθηκαν οι ήδη στενοί δεσμοί ανάμεσα στα Τμήματα Φυσικής των δύο πανεπιστημίων, συζητήθηκαν ενδελεχώς θέματα ακαδημαϊκής και ερευνητικής συνεργασίας και τέθηκαν τα θεμέλια για κοινές δράσεις και συνεργασίες στο προσεχές μέλλον.

ramones5
(Εικ. 2 / Αναμνηστική φωτογραφία μετά την ολοκλήρωση του FRAGRANCE Workshop)
ramones3

Το πρόγραμμα RAMONES χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω της δράσης Horizon 2020 FET Proactive Programme via grant agreement No. 101017808 https://ramones-project.eu