Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα «Φροντίδα υγείας και πρόληψη, ιδιαίτερα στην εποχή των επιδημιών από ιούς, όπως ο SARS-CoV-2» στην ετήσια ημερίδα του Σ.Α.Φ.Ε.Ε.

Την Τετάρτη 13 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε η ετήσια ημερίδα με θέμα «OTC προϊόντα και φαρμακευτική φροντίδα, στη μάχη για την υγεία» που διοργάνωσε ο Σύλλογος Αντιπροσώπων Φαρμακευτικών Ειδών και Ειδικοτήτων (Σ.Α.Φ.Ε.Ε.).

Μεταξύ άλλων, κατά τη διάρκεια της ημερίδας, πραγματοποιήθηκε στρογγυλό τραπέζι με θέμα «Φροντίδα υγείας και πρόληψη, ιδιαίτερα στην εποχή των επιδημιών από ιούς, όπως ο SARS-CoV-2» με προεδρεύοντα τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ Καθηγητή Μελέτιο Α. Δημόπουλο.

Τα θέματα που αναπτύχθηκαν είναι:

«Θα αλλάξει η πορεία της πανδημίας από τον SARS-CoV-2 με τη χρήση των νέων αντιιικών φαρμάκων;», με ομιλητή τον κ. Νικόλαο Σύψα, καθηγητή Παθολογίας-Λοιμώξεων, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ.

«Υπάρχει μείωση στην εμφάνιση άλλων ιογενών λοιμώξεων την εποχή της πανδημίας COVID-19;», με ομιλητή τον κ. Δημήτριο Παρασκευή, αναπληρωτή καθηγητή Επιδημιολογίας και Προληπτικής Ιατρικής, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ.

«Η ανοσολογική απόκριση στον εμβολιασμό έναντι του SARS-CoV-2 την εποχή του μεταλλαγμένου στελέχους omicron», με ομιλητή τον κ. Ευάγγελο Τέρπο, καθηγητή Θεραπευτικής-Αιματολογίας, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ.