Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ ο Philip Kitcher

Την 29η Ιουνίου 2022, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, αναγορεύθηκε επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Philip Kitcher, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Columbia, Η.Π.Α.

JIM 7926

JIM 7939

Η προσφώνηση πραγματοποιήθηκε από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο, ενώ η παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου καθηγητή από τον καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης Στέλιο Βιρβιδάκη.

JIM 7777

JIM 7781

Η ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος έγινε από τον Διευθυντή του Τομέα Φιλοσοφίας και Θεωρίας της Επιστήμης και της Τεχνολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, αναπληρωτή καθηγητή Ιωάννη Στεφάνου και η περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, καθηγητή Ιωάννη Εμμανουήλ.

JIM 7866

Η ομιλία του τιμωμένου ομότιμου καθηγητή Philip Kitcher, είχε τίτλο: «Science and Human Progress».

JIM 7960