London International Shipping Week (LISW) 2023

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ανταποκρίθηκε πρόσφατα στην τιμητική πρόσκληση και συμμετείχε στη Διεθνή Ναυτιλιακή Εβδομάδα του Λονδίνου (London International Shipping Week) 2023. Η δυναμική συμμετοχή του Τμήματος αφορούσε σε δύο κορυφαία fora, αφενός, το ‘Transparency in Shipping and Bunkering’ (υπό τη διοργάνωση της εταιρείας Petrospot και την αιγίδα της κορυφαίας νομικής εταιρείας Norton Rose Fullbright) και, αφετέρου, το ‘The Time for Change is NOW!’ (υπό τη διοργάνωση του διεθνούς Οργανισμού Women’s International Shipping and Trading Association, WISTA και την αιγίδα του Seatrade Maritime).

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ, σε συνεργασία με το Maritime Studies Dpt., Plymouth Business School, University of Plymouth, UK, παρουσίασε στο διεθνές ναυτιλιακό forum ‘London International Shipping Week’ (LISW), την πρωτοποριακή έρευνα με θέμα ‘ESG Index for Maritime Business’, πεδίο που αναπτύσσει συστηματικά κατά την τελευταία τριετία. Η εργασία εστιάζει σε κρίσιμες στρατηγικές προτεραιότητες της ναυτιλιακής βιομηχανίας, την κλιματική αλλαγή και περιβαλλοντική προστασία (Environmental), τις κοινωνικές διαστάσεις (Social) και την εταιρική διακυβέρνηση (Governance).

Ερευνητική Ομάδα
Η Ερευνητική Ομάδα αποτελείται από τον Καθηγητή Θεόδωρο Συριόπουλο, Πρόεδρο του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, τον Επικ. Καθηγητή του Τμήματος Μιχάλη Τσατσαρώνη, την υποψήφια Διδάκτορα του Τμήματος Γεωργία Μπούρα και τον Ερευνητικό Εταίρο, Επικ. Καθηγητή Σταύρο Καραμπερίδη, Head, Maritime Transport Research Group, Plymouth Business School, UK.
Η Ερευνητική Ομάδα εκπροσωπήθηκε στην εκδήλωση του LISW από τον Δρ. Μιχάλη Τσατσαρώνη εκ μέρους του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ και τον Δρ. Σταύρο Καραμπερίδη εκ μέρους του Plymouth Business School.

Αντικείμενο Μελέτης

Σε ένα δυναμικά μεταβαλλόμενο επιχειρηματικό περιβάλλον στην παγκόσμια ναυτιλία, η Ερευνητική Ομάδα παρέχει καινοτόμο επιστημονική συμβολή σε κρίσιμους προβληματισμούς της διεθνούς ναυτιλιακής Κοινότητας, με κορυφαίους θεσμικούς και εταιρικούς συνομιλητές, όπως, μεταξύ άλλων, BIMCO, Sustainable Shipping Initiative, West P&I Club, Poseidon Principles Initiative. Η πρωτότυπη εμπειρική μελέτη ‘ESG Index for Maritime Business’ προτείνει ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο αναφοράς και σύγχρονες προσεγγίσεις μέτρησης των επιδράσεων που επιφέρει η εφαρμογή στρατηγικών ESG στην παγκόσμια  ναυτιλία.

Το προτεινόμενο μεθοδολογικό πλαίσιο και ο δείκτης αποτίμησης των στρατηγικών ESG (ESG Index) λαμβάνει υπόψη τις ιδιαιτερότητες της ναυτιλιακής αγοράς και ενσωματώνει τις αξιολογικές κρίσεις κορυφαίων ναυτιλιακών εμπειρογνωμόνων αναφορικά με την ενσωμάτωση συγκεκριμένων κρίσιμων παραμέτρων ESG (Environmental-Social-Governance) στη διεθνή ναυτιλία. Η πρακτική μελέτη προτείνει ένα απτό και ευέλικτο πλαίσιο συγκριτικής αποτίμησης των πρακτικών ESG μεταξύ ναυτιλιακών και λιμενικών εταιρειών και παρέχει ένα ισχυρό σύγχρονο εργαλείο διαμόρφωσης στρατηγικών διοίκησης για όλα τα εμπλεκόμενα μέρη της ναυτιλιακής αγοράς (ναυτιλιακές εταιρίες, ναυλωτές, χρηματοδότες, εταιρίες καυσίμων, shipbrokers, επενδυτές, funds κ.α.).

Κατά τη διάρκεια του LISW, για την άμεση προσβασιμότητα των ενδιαφερομένων, παρουσιάστηκε η εύχρηστη ιστοσελίδα του project: www.theesgindex.org.

Mέσω της ιστοσελίδας αυτής, οι ναυτιλιακές εταιρείες, εφόσον επιλέξουν να καταχωρήσουν αυτοβούλως τα δεδομένα τους σε επιμέρους στοιχεία των δεικτών ανά πυλώνα, E-S-G, δύνανται να λάβουν μια αρχική αξιολόγηση των ESG πρακτικών που εφαρμόζουν.