Αποδημία Ομότιμου Καθηγητή Ισίδωρου Μπέη – Ανακοίνωση των μελών του Τομέα Φυσιολογίας Ζώων & Ανθρώπου του Τμήματος Βιολογίας του ΕΚΠΑ

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Τα μέλη του Τομέα Φυσιολογίας Ζώων & Ανθρώπου του Τμήματος Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με λύπη σας ενημερώνουν ότι την Τρίτη 12-6-23, έφυγε από κοντά μας ο Ομότιμος Καθηγητής Ισίδωρος Μπέης.

Η εξόδιος ακολουθία θα γίνει την Παρασκευή 16/6/2023, στις 12 το μεσημέρι, στο 1ο Νεκροταφείο Αθηνών. Η οικογένεια του εκλιπόντος επιθυμεί αντί στεφάνου, να γίνει δωρεά στον Σύλλογο Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «Η Φλόγα».

Ο Ισίδωρος Μπέης ήταν Καθηγητής στο Τμήμα Βιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. Πρωτοστάτησε στην ίδρυση του Τομέα Φυσιολογίας Ζώων και Ανθρώπου και ήταν ιδρυτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Βιολογικών Επιστημών. Ήταν ένας σπουδαίος άνθρωπος και ένας σπουδαίος επιστήμονας. Συνέβαλε σημαντικά στην προώθηση της έρευνας και της εκπαίδευσης στην Ελλάδα.

Συμμετείχε ενεργά στις κρίσεις αξιολόγησης του έργου των μελών Δ.Ε.Π. του Τμήματος Βιολογίας του Ε.Κ.Π.Α., άλλων Α.Ε.Ι. και των Ερευνητικών Ιδρυμάτων της χώρας. Διακρινόταν για την αγάπη και το πάθος του για την ποιοτική και υψηλού επιπέδου διδασκαλία και επιστημονική έρευνα, αλλά και για την ικανότητά του να εμπνέει την ίδια αγάπη και πάθος στους φοιτητές και τους συναδέλφους του.

Για τον λόγο αυτό, ιδιαίτερα οι φοιτητές του και οι συνεργάτες του, θα τον θυμόμαστε και θα συνεχίσουμε να καλλιεργούμε αυτές τις καταβολές.

Ευχόμαστε να αναπαυθεί εν ειρήνη.

Τα μέλη του Τομέα Φυσιολογίας Ζώων & Ανθρώπου Τμήμα Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών