Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, με βαθιά λύπη αποχαιρετά τον Ομότιμο Καθηγητή Ακτινολογίας Λάμπρο Βλάχο και εκφράζει την οδύνη της για το μεγάλο κενό που αφήνει στην ακαδημαϊκή κοινότητα.

Ο αείμνηστος καθηγητής Λάμπρος Βλάχος μετά από πολυετή παραμονή στο Ηνωμένο Βασίλειο (D.M.R.D, D.M.R.T, F.R.C.R και διδάκτωρ Πανεπιστημίου Aberdeen) επέστρεψε στο ακτινολογικό τμήμα του Αρεταιείου νοσοκομείου ως υφηγητής το 1978. Ανήλθε όλες τις ακαδημαϊκές βαθμίδες από εντεταλμένος υφηγητής έως καθηγητής πρώτης βαθμίδος το 1994 και παρέμεινε διευθυντής του εργαστηρίου έως το έτος 2008 όταν και αφυπηρέτησε. Μετέφερε όλες τις γνώσεις που είχε συγκεντρώσει πάνω στις νέες ακτινοδιαγνωστικές και επεμβατικές τεχνικές που τότε αναδύονταν και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην είσοδο της Ελληνικής ακτινολογίας στη σύγχρονη εποχή.

Ειλικρινής και δίκαιος με τους συνεργάτες του είχε πάντα ως γνώμονα το συμφέρον του εργαστηρίου.

Εκφράζοντας τα ειλικρινή συλλυπητήρια στους οικείους του θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η εξόδιος ακολουθία θα γίνει τη Δευτέρα 26/8 στις 12 το μεσημέρι στον Ιερό Ναό Αγίου Σεραφείμ στην Παλαιά Πεντέλη.