Απώλεια Ομότιμου Καθηγητή Ορθοπαιδικής Ε.Κ.Π.Α. Θεοδώρου Πανταζόπουλου

Ο Ομότιμος Καθηγητής Ορθοπαιδικής, Θεόδωρος Πανταζόπουλος δεν είναι πλέον μαζί μας. Ο αείμνηστος καθηγητής επιφανές μέλος Δ.Ε.Π. επί καθηγεσίας Γεωργίου Χαρτοφυλακίδη διετέλεσε Εντεταλμένος Υφηγητής της Κλινικής και διαδέχθηκε τον καθ. Γ. Χαρτοφυλακίδη ως Διευθυντής-Καθηγητής της Α’ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής, Ε.Κ.Π.Α., Περ.Γ.Ν. ΚΑΤ, Κηφισιά 1994-1999.

Ο Θεόδωρος Πανταζόπουλος γεννήθηκε το 1931 στην Βυτίνα Αρκαδίας. Αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή Αθηνών το 1955. Εκπλήρωσε την Στρατιωτική του Υπηρεσία από τον Ιανουάριο του 1956 έως τον Οκτώβριο του 1958. Ακολούθως για ένα χρόνο από το 1958-1959 εργάσθηκε στην Β΄ Παθολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών, συνέχεια για ένα χρόνο στο 404 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Από το 1959-1960 υπηρέτησε στην Α΄ Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το 1960 μετέβη στην Βρετανία ως βοηθός Επιμελητής στην Ορθοπαιδική και Τραυματιολογία για 6.5 χρόνια ως Tutor στο Πανεπιστήμιο Bristol και Scholar στο Πανεπιστήμιο Liverpool. Έλαβε τον τίτλο ειδικότητας της Ορθοπαιδικής το 1965 και ολοκλήρωσε την Διδακτορική του Διατριβή στο Ε.Κ.Π.Α. το 1967. Το 1966 -1967 υπηρέτησε ως Επιμελητής Ορθοπαιδικής στο Νοσοκομείο Παίδων “Αγία Σοφία” και ως Ορθοπαιδικός Συνεργάτης της Β΄ Χειρουργικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και της Κρατικής Χειρουργικής Κλινικής του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου επί δύο έτη 1967-1969. Επι καθηγεσίας του Γεωργίου Χαρτοφυλακίδη εργάστηκε ως Ορθοπαιδικός Άμισθος Επιμελητής στην Ορθοπαιδική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών από το 1969-1970 στο Λαϊκό Νοσοκομείο και ως Έμμισθος Επιμελητής από το 1970-1973 στο Νοσοκομείο ΚΑΤ μετά την μετεγκατάσταση της Πανεπιστημιακής Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής. Το 1973 έγινε Υφηγητής και από το 1974 Εντεταλμένος Υφηγητής. Ως Καθηγητής ανέλαβε τη Διεύθυνση της Α΄ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής, Ε.Κ.Π.Α. στο Νοσοκομείο ΚΑΤ το 1994. Αφυπηρέτησε ευδοκίμως από το Ε.Κ.Π.Α. το 1999. Διακρίθηκε για το σοβαρό κλινικό και ερευνητικό έργο του στο τομέα της Ορθοπαιδικής Χειρουργικής και Τραυματολογίας και ιδιαίτερα στο τομέα των κακώσεων της πυέλου και των ολικών άρθροπλαστικών ισχίου και γόνατος.

Παναγιώτης Ι. Παπαγγελόπουλος
Καθηγητής και Διευθυντής Α΄ Πανεπιστημιακής Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής Ε.Κ.Π.Α.