Την Τετάρτη 28 Αυγούστου 2024 πραγματοποιήθηκε με την παρουσία του Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητή κ. Γεράσιμου Σιάσου η ορκωμοσία των κάτωθι μελών Δ.Ε.Π. και Ε.ΔΙ.Π.: Ρέα Κακάμπουρα, Γεώργιος Κοντακιώτης, Αλέξανδρος Μπριασούλης, Αικατερίνη Δεληκωνσταντινίδου, Γεώργιος Καλτσάκας, Αικατερίνη Πέρρου και Ιωάννης Βαλίαντζας.

Ρέα Κακάμπουρα, εξέλιξη σε Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης

Η Ρέα Κακάμπουρα έχει πτυχίο από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας (ειδίκευση: Ιστορία) της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και εκπόνησε τη διδακτορική διατριβή της στη Λαογραφία ως Ειδική Μεταπτυχιακή Υπότροφος στο ΠΤΔΕ, Ε.Κ.Π.Α. Έχει πλούσιο διδακτικό έργο στα πανεπιστήμια Ιωαννίνων και Αθηνών, ενώ υπηρετεί στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου μας από το 2002 και πρόσφατα εκλέχτηκε Καθηγήτρια Ελληνικής Λαογραφίας. Είναι Διευθύντρια του Εργαστηρίου Κοινωνικών Επιστημών, ενώ έχει ιδρύσει και είναι Επιστημονική Υπεύθυνη του Αρχείου Αφηγήσεων Ζωής στο Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. Έχει διατελέσει Διευθύντρια του Τομέα Ανθρωπιστικών Σπουδών του Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. (2018-2020) και Διευθύντρια του Π.Μ.Σ. «Κοινωνικές επιστήμες και ανθρωπιστικές σπουδές στην εκπαίδευση» (2019-2022). Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στις διδακτικές προσεγγίσεις του λαϊκού πολιτισμού στην εκπαίδευση, στην εθνογραφική έρευνα των πολιτιστικών συλλόγων και στη διαχείριση της πολιτιστικής κληρονομιάς στο φυσικό και ψηφιακό κόσμο (ψηφιακή λαογραφία), στις αφηγήσεις ζωής ως ποιοτική μέθοδο ανάλυσης των κοινωνικών και πολιτισμικών φαινομένων, σε θεωρητικά ζητήματα των λαογραφικών σπουδών. Έχει δημοσιεύσει άρθρα και μελέτες σε επιστημονικά περιοδικά, πρακτικά συνεδρίων, συλλογικούς τόμους και τα βιβλία: Τα μιμίδια (memes) της πανδημίας COVID-19. Ψηφιακή λαογραφία και χιούμορ στα ελληνικά μέσα κοινωνικής δικτύωσης, Εργαστήριο Κοινωνικών Επιστημών, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., Αθήνα 2023 (σε συνεργασία με την Α.-Λ. Νουνανάκη). Η συμβολή των συλλόγων στη διαχείριση της πολιτιστικής κληρονομιάς, (επιμ.), Εργαστήριο Κοινωνικών Επιστημών, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., Αθήνα 2023. Οπτική εθνογραφία και εκπαίδευση: Θεωρητικές προσεγγίσεις και διδακτικές προτάσεις, εκδ. πεδίο, Αθήνα 2018 (σε συνεργασία με την Ο.-Ε. Κασσαβέτη). Αφηγήσεις Ζωής. Η βιογραφική προσέγγιση στη σύγχρονη λαογραφική έρευνα, διάδραση, Αθήνα 20112. Ανάμεσα στο αστικό κέντρο και τις τοπικές κοινωνίες: Οι σύλλογοι της επαρχίας Κόνιτσας στην Αθήνα, Πνευματικό Κέντρο Δήμου Κόνιτσας, Κόνιτσα 1999. Ήταν Επιστημονική Υπεύθυνη ή Μέλος Ερευνητικής Ομάδας σε 16 Ερευνητικά Προγράμματα (3 διεθνή). Είναι μέλος της Εθνικής Επιστημονικής Επιτροπής της UNESCO για τη Διαφύλαξη της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Ειδική Γραμματέας του Δ.Σ. της Ελληνικής Λαογραφικής Εταιρείας.
[rkakamp@primedu.uoa.gr]

Γεώργιος Κοντακιώτης, νέος διορισμός στη βαθμίδα του Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος

[gkontak@geol.uoa.gr]

Αλέξανδρος Μπριασούλης, εξέλιξη σε Αναπληρωτή Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής

[alexbriasoulis@gmail.com]

Αικατερίνη Δεληκωνσταντινίδου, νέος διορισμός στη βαθμίδα της Επίκουρης Καθηγήτριας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

[d.e.aikaterini@gmail.com]

Γεώργιος Καλτσάκας, νέος διορισμός στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής

[gkaltsakas@yahoo.com]

Αικατερίνη Πέρρου, νέος διορισμός στη βαθμίδα της Επίκουρης Καθηγήτριας της Νομικής Σχολής

Η Αικατερίνη Μ. Πέρρου, Επίκουρη Καθηγήτρια Δημοσίου Δικαίου (Δημόσιο Οικονομικό Δίκαιο καθώς και Δημοσιονομικό και Φορολογικό Δίκαιο) στη Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Έλαβε το Πτυχίο Νομικής από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, από το οποίο έλαβε επίσης και Μεταπτυχιακό Τίτλο Ειδίκευσης στο Δημόσιο Δίκαιο (με βαθμό Άριστα). Εκπόνησε τη διδακτορική διατριβή της και έλαβε Διδακτορικό Δίπλωμα (PhD) στο Διεθνές Φορολογικό Δίκαιο από το Institute of Advanced Legal Studies, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, Ηνωμένο Βασίλειο. Η διδακτορική διατριβή της, με τίτλο “Taxpayer Participation in Tax Treaty Dispute Resolution”, έχει δημοσιευθεί από το IBFD.
Διετέλεσε μεταδιδακτορική ερευνήτρια σε θέματα διεθνούς φορολογικού δικαίου στο International Bureau of Fiscal Documentation (Άμστερνταμ, Ολλανδίας) και Μεταδιδάκτωρ Φορολογικού Δικαίου στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Είναι επισκέπτρια καθηγήτρια σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού (στο Queen Mary University of London, Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο και στο University of Amsterdam, Ολλανδία).
Έχει συγγράψει δυο μονογραφίες («Θεμελιώδη Δικαιώματα και Φορολογική Διαδικασία», Νομική Βιβλιοθήκη 2022 και «Οικονομική Ελευθερία στην ΕΕ και μέτρα για την προστασία των δημοσίων εσόδων», Νομική Βιβλιοθήκη 2022). Έχει εκτενή αρθρογραφία σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά σε διάφορα θέματα διεθνούς και ευρωπαϊκού φορολογικού δικαίου ενώ είναι συχνά ομιλήτρια σε συνέδρια σε θέματα φορολογικού δικαίου.
[kperrou@gmail.com]

Ιωάννης Βαλίαντζας, νέος διορισμός ως Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Μουσικών Σπουδών