Εγκαινιάστηκε το νέο κτήριο του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης στην Πανεπιστημιούπολη

Εγκαινιάστηκε στις 20/3/23 το νέο κτήριο του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης στην Πανεπιστημιούπολη. Οι Πρυτανικές Αρχές, σε συνεργασία με την Κοσμητεία της Σχολής, το Τμήμα και την Τεχνική Υπηρεσία, υλοποίησαν ένα έργο πνοής για ένα από τα σχετικά νέα αλλά δυναμικά Τμήματα του ΕΚΠΑ. Το νέο κτήριο προσφέρει σύγχρονες υποδομές, σύμφωνα με τις ανάγκες του Τμήματος.

Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος, ο Κοσμήτωρ της Σχολής Θετικών Επιστημών, καθηγητής Ιωάννης Εμμανουήλ, και ο Διευθυντής της Τεχνικής Υπηρεσίας, Ιωάννης Μπαρμπαρέσος. Ακολούθησε ομιλία από τον καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, καθηγητή Αντώνιο Χατζημωϋσή.

εικόνα Viber 2023 03 21 14 27 02 380

Η μελέτη και η δημοπράτηση του έργου «Ανέγερση νέου κτηρίου Ι.Φ.Ε. στην Πανεπιστημιούπολη», εγκρίθηκαν με την από 30/8/2018 απόφαση της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου. Ο προϋπολογισμός των εργασιών ανήλθε στο ποσό των 2.300.000€ (πλέον Φ.Π.Α. 24%) και χρηματοδοτήθηκε από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (Hellenic Universities I). H Σύμβαση υπεγράφη την 21/1/2021. Το νέο κτήριο, στην είσοδο της Πανεπιστημιούπολης, αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο και έναν όροφο. Όλες οι εγκαταστάσεις έχουν προβλεφθεί για συνεχή ετήσια λειτουργία και πληρούν τις πλέον σύγχρονες προδιαγραφές για ένα σύγχρονο κτήριο.

Ο Πρύτανης, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος κατά την τελετή των εγκαινίων τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι «οι ενέργειες των Πρυτανικών Αρχών του ΕΚΠΑ σκοπό είχαν κι έχουν τον εκσυγχρονισμό των υποδομών και του εξοπλισμού του ΕΚΠΑ και εδράζονται στο Όραμά μας για την αναβάθμιση του Ακαδημαϊκού Περιβάλλοντος. Η δημιουργία και η ενίσχυση των υποδομών και του εξοπλισμού ως βασικής προϋπόθεσης για την ακαδημαϊκή βελτίωση και αλλαγή, την προσβασιμότητα, την συμπερίληψη, τη γόνιμη και ουσιαστική αλληλεπίδραση με το Ακαδημαϊκό, Ερευνητικό, Διοικητικό Προσωπικό, τους Φοιτητές του Ιδρύματος μας αλλά και την ίδια την Κοινωνία αποτέλεσε πρώτιστη προτεραιότητα για τις Πρυτανικές Αρχές».