Πληροφορίες για την χρήση της πλατφόρμας OpenDelos: Υπηρεσία Ζωντανών Μεταδόσεων και Βιντεοδιαλέξεων ΕΚΠΑ

Η ομάδα υποστήριξης βιντεοδιαλέξεων του Κέντρου Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου, κοινοποίησε πληροφορίες για την χρήση της πλατφόρμας OpenDelos, υπόψιν οποιοδήποτε διδάσκοντα επιθυμεί να χρησιμοποιήσει την Υπηρεσία Ζωντανών Μεταδόσεων και Βιντεοδιαλέξεων ΕΚΠΑ.

Γενικοί Σύνδεσμοι

Οι παρακάτω σύνδεσμοι οδηγούν στην ιστοσελίδα του Κέντρου Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύων με όλες τις πληροφορίες και τα στοιχεία επικοινωνίας σχετικά με την υπηρεσία Ζωντανών Μεταδόσεων και Ακαδημαϊκών βιντεοδιαλέξεων, μέσω της πλατφόρμας ΟpenDelos:

‘Ζωντανές Μεταδόσεις’ με πληροφορίες και Συχνές Ερωτήσεις.

‘Ακαδημαϊκές Βιντεοδιαλέξεις’ με πληροφορίες και Συχνές Ερωτήσεις.

‘Οδηγίες Προς Διδάσκοντες’ για Ζωντανές Μεταδόσεις.

‘Διαχείριση & ανάρτηση Περιεχομένου’ για Διδάσκοντες και Διαχειριστές Περιεχομένου.

– ‘Αίτηση Μεταδόσεων – Καταγραφών’ με αναλυτικές πληροφορίες για την Νέα Αίτηση.

Ζωντανές Μεταδόσεις & Καταγραφές

Με αφορμή την έναρξη του νέου Aκαδημαϊκού εξαμήνου (Χειμερινό 2021), δίνεται όπως και παλαιότερα, η δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας αυτόματης ζωντανής μετάδοσης και καταγραφής διαλέξεων από κατάλληλα εξοπλισμένους χώρους, που παρέχει το Κ.ΛΕΙ.ΔΙ. στην ακαδημαϊκή κοινότητα του Ε.Κ.Π.Α. Η υπηρεσία αυτή σας παρέχει τις ακόλουθες δυνατότητες:

1) οι διαλέξεις σας να μεταδίδονται ζωντανά στο Διαδίκτυο προκειμένου να μπορούν να την παρακολουθούν οι φοιτητές σας οι οποίοι δεν μπορούν να βρίσκονται στο αμφιθέατρο.

2) οι διαλέξεις, προαιρετικά, να καταγράφονται και να διατίθενται αποκλειστικά σε εσάς π.χ. για στοχασμό (reflection) πάνω στη διδασκαλία σας είτε στους φοιτητές σας δημόσια, ή για ένα περιορισμένο αριθμό φοιτητών μέσω της πλατφόρμας eClass.

Ενημερωτικά κατά το Εαρινό Εξάμηνο 2021 καταγράφηκαν/αναρτήθηκαν 2000 ώρες ωφέλιμου εκπαιδευτικού υλικού σε όλο το ΕΚΠΑ, ενώ παράλληλα αναρτήθηκαν εκατοντάδες ώρες καταγεγραμμένου υλικού από άλλες εφαρμογές.

Για τυχόν αίτηση τακτικής (ή έκτακτης) ζωντανής μετάδοσης ή καταγραφής διαλέξεων (ή και τα δύο) κάθε Διδάσκων μπορεί να αιτηθεί τη ζωντανή μετάδοση ή καταγραφή διαλέξεων (ή και τα δύο). Αναλυτικές πληροφορίες και Ηλεκτρονική Αίτηση περιλαμβάνονται στον παρακάτω σύνδεσμο: Αίτηση ζωντανής Μετάδοσης/Καταγραφής

Σε περίπτωση που έχει ορισθεί Υπεύθυνος Προγράμματος ή Διαχειριστής Περιεχομένου (στην πλατφόρμα OpenDelos) για το Τμήμα τότε οι Διδάσκοντες επικοινωνούν απευθείας με αυτόν για οποιοδήποτε προγραμματισμό Ζωντανής Μετάδοσης/Καταγραφής.

Διαχείριση & Ανάρτηση Πολυμεσικού Περιεχομένου

Σχετικά με την χρήση της πλατφόρμας για διαχείριση πολυμεσικού υλικού παρατίθεται το σχετικό ανοικτό μάθημα στο eClass, με αναλυτικές οδηγίες για μέλη ΔΕΠ ως προς την διαχείριση, ανάρτηση περιεχομένου και άλλες ενέργειες. Ο σύνδεσμος υπάρχει και διαθέσιμος στην σελίδα των Ακαδημαϊκών Βιντεοδιαλέξεων: Κατάρτιση στην πλατφόρμα OpenDelos

Προτείνουμε να κάνετε Εγγραφή στο μάθημα ώστε να λαμβάνετε ενημερώσεις για νέες προσθήκες και αλλαγές που αφορούν την χρήση της πλατφόρμας από Διαχειριστές Περιεχομένου.

Διαχείριση Υλικού ή Προγραμματισμού Μεταδόσεων από συνεργάτες

Όσον αφορά την διαχείριση υλικού (για μαθήματα τα οποία ανήκουν σε ένα ή πολλά μέλη ΔΕΠ) ή ολόκληρου Τμήματος, δίνεται η δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού Προσωπικού Υποστήριξης ή Διαχειριστή Τμήματος για κάποιον συνεργάτη, ο οποίος θα έχει πρόσβαση με το ιδρυματικό του email. Ο συγκεκριμένος ρόλος Διαχειριστή Περιεχομένου έχει πρόσβαση σε υλικό  συγκεκριμένων Μαθημάτων ή ακόμη και σε Τμήματα, για λογαριασμό των Διδασκόντων.

Επικοινωνία

Για οποιαδήποτε ερώτημα ή πληροφορία παρακαλούμε απευθυνθείτε στην διεύθυνση video@noc.uoa.gr.