Ρεπορτάζ της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ σχετικά με τον αριθμό των εισακτέων / Παρέμβαση του Πρύτανη καθηγητή Θάνου Δημόπουλου

Στο φύλλο της Καθημερινής της Κυριακής 12/2 υπάρχει αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με τον αριθμό των εισακτέων. Στο θέμα παρενέβη ο Πρύτανης καθηγητής Θάνος Δημόπουλος ο οποίος ανέφερε χαρακτηριστικά:

«Η πολιτεία εμφανίζεται να μας ζητάει υψηλό ακαδημαϊκό έργο, ωστόσο ο συνολικός αριθμός των φοιτητών μας ξεπερνά κατά πολύ εκείνον που η ίδια ορίζει ότι μπορούμε να εκπαιδεύσουμε. Πρόκειται για στρέβλωση. Στο ΕΚΠΑ έχουμε σοβαρό πρόβλημα, καθώς ο αριθμός των καθηγητών μας μειώνεται την ίδια στιγμή που αυξάνεται υπέρμετρα ο αριθμός των φοιτητών».

«Ζητάμε από το υπουργείο Παιδείας κατά τον ορισμό των νέων θέσεων διδασκόντων που κατανέμει στα ΑΕΙ, να λαμβάνει υπόψη και την αύξηση του αριθμού των φοιτητών από μετεγγραφές και άλλες κατηγορίες σε κάθε ίδρυμα».

Ακολουθεί ολόκληρο το δημοσίευμα: