618109 – EPP-1-2020-1-EL-EPPKA2-CBHE-JP

website: https://kalcea.com/

kalcea

Σε απάντηση στην απειλή της κλιματικής αλλαγής και των παγκόσμιων προκλήσεων στον τομέα της ενέργειας, χώρες σε όλον τον κόσμο έχουν δεσμευτεί να επενδύσουν σe τεχνολογίες χαμηλών εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα. Οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, η αποθήκευση, τα έξυπνα δίκτυα, οι τεχνολογίες ενεργειακής απόδοσης, και άλλα, αποτελούν τεχνολογίες αιχμής σε αυτήν την κατεύθυνση. Οι παγκόσμιες προκλήσεις στον τομέα της ενέργειας δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν με επιτυχία χωρίς επένδυση στη γνώση, στην εκπαίδευση και στην έρευνα στον ενεργειακό τομέα. Απαιτούνται μηχανισμοί που θα συνδέουν τα Πανεπιστήμια με τη βιομηχανία και την κοινωνία και θα παράγουν νέες καινοτόμες λύσεις. Το παράδειγμα του τριγώνου της γνώσης υπογραμμίζει τη σημασία της σύνδεσης της έρευνας, της εκπαίδευσης και της καινοτομίας. Επιπλέον, για την αποτελεσματική αντιμετώπιση των προκλήσεων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και των πιεστικών απαιτήσεων για νέες δεξιότητες, απαιτούνται νέα προγράμματα κατάρτισης, μάθησης και μεταφοράς τεχνογνωσίας.

Το KALCEA απαντά στην έλλειψη τέτοιων μηχανισμών και δομών στα Δυτικά Βαλκάνια. Η συνεργασία με τη βιομηχανία είναι αδύναμη και σε ad hoc βάση, βασίζεται κυρίως σε μεμονωμένες συμβάσεις, και δεν υπάρχει συστηματική προσέγγιση. Στα πλαίσια του KALCEA σχεδιάζεται η ίδρυση Κέντρων Γνώσης & Καινοτομίας σε επιλεγμένα πανεπιστήμια των χωρών των Δυτικών Βαλκανίων που θα στοχεύουν στην ανάπτυξη υποδομών κι ανθρώπινου δυναμικού, στρατηγικών συνεργασιών με τη βιομηχανία, δικτύων και ανοιχτών πλατφορμών καινοτομίας, και στην εισαγωγή τεχνικών, όπως living labs και learning factories. Ομάδες στόχος του KALCEA είναι η διοίκηση, το τεχνικό & ακαδημαϊκό προσωπικό και οι διδακτορικοί φοιτητές στα ΑΕΙ των Δυτικών Βαλκανίων, οι νέοι ερευνητές σε ερευνητικά ιδρύματα, νέοι επαγγελματίες, και διευθυντικά στελέχη στον κλάδο της βιομηχανίας.

Επιστημονική Υπεύθυνη Έργου: Αφροδίτη Κτενά, Καθηγήτρια Γενικού Τμήματος, email: apktena@uoa.gr