Συμμετοχή του χορού ψαλτών «Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» σε διεθνή κινηματογραφική παραγωγή

Ο χορός ψαλτών «Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» συμμετέχουν, υπό τη διεύθυνση του Κοσμήτορος της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ Αχιλλέα Γ. Χαλδαιάκη, στη διεθνή κινηματογραφική παραγωγή Man of God, ερμηνεύοντας συνθέσεις του βραβευμένου Πολωνού συνθέτη Zbigniew Preisner.

Το soundtrack της ταινίας στο Spotify (ο χορός ψαλτών «Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης», υπό τη διεύθυνση του Κοσμήτορος της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ Αχιλλέα Γ. Χαλδαιάκη, στα tracks 7, 11, 14 & 20).

Αχιλλεύς Γ. Χαλδαιάκης

Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικολογίας και Ψαλτικής Τέχνης στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Διδάσκει σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο μαθήματα γύρω από τη βυζαντινή μουσική, τόσο στο Τμήμα του όσο και σε άλλα πανεπιστημιακά τμήματα ή εκπαιδευτικούς φορείς της Ελλάδας και του Εξωτερικού. Την προσωπική του θέαση και προσέγγιση αυτού του ιδιαίτερου γνωστικού αντικειμένου διακρίνει η μελέτη, ανάλυση και κατανόηση της θεωρίας, της ιστορίας ή και της αισθητικής της μουσικής μέσα από την πρακτική της έκφραση, καθώς πιστεύει ακράδαντα ότι ο συνδυασμός θεωρίας και πράξης εξασφαλίζει τις καλύτερες προϋποθέσεις ουσιαστικής γνώσης του φαινομένου της μουσικής δημιουργίας. Αυτήν την άποψη καταγράφει στο εκτεταμένο (με πάνω από 200 τίτλους) δημοσιευμένο έργο του, αλλά και τις ίδιες ακαδημαϊκές απόψεις υποστηρίζει σε διάφορα συνέδρια στην Ελλάδα και κυρίως στο Εξωτερικό, ενώ με την παράλληλη καλλιτεχνική δραστηριότητά του προβάλλει αντίστοιχα και την πρακτική εφαρμογή οποιασδήποτε θεωρητικής άποψης. Η συνολική διεθνής δραστηριότητά του, ως διφυούς μουσικού: επιστήμονα ερευνητή και πανεπιστημιακού δασκάλου, αλλά και καλλιτέχνη ερμηνευτή και διευθυντή και υπεύθυνου αντίστοιχων μουσικών σχημάτων, στοχεύει ακριβώς στην πολυπρισματική και σφαιρική και καινοφανή προσέγγιση της Βυζαντινής Μουσικολογίας και της Ψαλτικής Τέχνης.

Χορός ψαλτών «Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης»

Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης: χορός ψαλτών που ιδρύθηκε το έτος 1983 από τον Γρηγόριο Στάθη, την ευθύνη, διδασκαλία και διεύθυνση του οποίου ανέλαβε από το έτος 2004 και εξής ο Αχιλλέας Χαλδαιάκης. Είναι πλέον ένα πολύ γνωστό διεθνώς καλλιτεχνικό σχήμα, που έχει μέχρι τώρα πραγματοποιήσει περισσότερες από 500 παραστάσεις ανά τον κόσμο (Ευρώπη, Ασία, Αμερική και Αυστραλία) κι έχει παρουσιαστεί επανειλημμένα στο ραδιόφωνο και στην τηλεόραση τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Εξωτερικό. Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης έχουν ψάλει σε φημισμένους συναυλιακούς χώρους (μεταξύ άλλων: Μέγαρα Μουσικής Ελλάδας, Ρουμανίας, Ρωσίας, Εσθονίας, Ν. Κορέας, Όπερα του Σίδνεϋ, κ.α.), αλλά και σε πολλούς μνημειακούς βυζαντινούς ναούς, κατά διάφορες εορτολογικές ή άλλες επετειακές περιστάσεις, ενώ έχουν ως τώρα ηχογραφήσει πάνω από 25 ψηφιακούς δίσκους.

YouTube Playlist: http://www.youtube.com/playlist?list=PLB65889676CC3D40E&feature=mh_lolz