Την Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022 φοιτητές του Τμήματος Θεολογίας ΕΚΠΑ μαζί με τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Μελέτης Αρχαίου Ανατολικού Χριστιανισμού καθηγητή Εκκλησιαστικής Ιστορίας (και νυν Πρόεδρο του Τμήματος) Δημήτριο Μόσχο, τον συνεργάτη-διδάσκοντα στο Εργαστήριο Δρ. Νίκο Κουρεμένο και την Δρ. Ευαγγελία Βουλγαράκη (μέλος ΕΔΙΠ), παρακολούθησαν τη Λειτουργία της Ασσυριακής Εκκλησίας στο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αιγάλεω “Γιάννης Ρίτσος” με λειτουργό τον από ενός έτους χειροτονηθέντα Πατριάρχη της Ασσυριακής Εκκλησίας της Ανατολής Mar Awa Γ΄ (προελεύσεως ΗΠΑ, αλλά με έδρα πλέον στο Αρμπίλ του Ιράκ). Ήταν μια πολύ σημαντική εμπειρία για νέους θεολόγους καθώς πρόκειται για αρχαία Λειτουργία στα Αραμαϊκά, με αρχέγονα στοιχεία, όπως ένα τρίτο ανάγνωσμα ανάμεσα στον Απόστολο και το Ευαγγέλιο, δηλαδή ένα ανάγνωσμα από την Παλαιά Διαθήκη, κοινωνία από τα δύο στοιχεία (σώμα και αίμα) χωριστά, χαιρετισμό της αγάπης με τα χέρια του ενός μέσα στα χέρια του άλλου, γυναικείο χορό με εντονότατη παρουσία και πολλά άλλα.

Στο πρόγευμα που ακολούθησε, ο κ. Μόσχος μαζί με τον  κ. Κουρεμένο είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τον Πατριάρχη και τους ιερείς συνεργάτες του και να εκθέσει το έργο του Τμήματος Θεολογίας στη διάδοση της γνώσης για τις Αρχαίες Ανατολικές Εκκλησίες με σχετικά προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα καθώς και με τη λειτουργία του Εργαστηρίου (που ανήκει στο Τμήμα Θεολογίας ΕΚΠΑ)  που αυτή την εποχή διδάσκει Συριακά και Κοπτικά (με δυνατότητες και για κλασικά Αρμενικά και σύντομα και χριστιανικά Αραβικά), ως μέρος προγραμμάτων Δια Βίου Μάθησης αποσκοπώντας στη δημιουργία φυτωρίου επιστημόνων, ενώ σχεδιάζει να οργανώσει σύντομα και σχετικό συνέδριο, στο επιστημονικό πεδίο της μελέτης των Αρχαίων Ανατολικών Εκκλησιών (Ασσύριοι, Κόπτες, Αρμένιοι, Αιθίοπες κλπ.) που δεν καλλιεργείται αλλού στην Ελλάδα. Συζητήθηκαν πιθανές κοινές πρωτοβουλίες, όπως π.χ. θερινό σχολείο γλωσσών και άλλες δυνατότητες. Ευχαριστίες ανήκουν στην Πανελλήνια Ένωση Ασσυρίων και τον ακούραστο πρωτεργάτη της κ. Κυριάκο Μπατσάρα για την οργάνωση αλλά και τη συνεργασία με το Εργαστήριο.

314663357 801525324388334 8475931314674501664 n 1