Συνάντηση Αντιπροσωπείας της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) του ΕΚΠΑ με την Υφυπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων κ. Μαρία Συρεγγέλα

Συνάντηση Αντιπροσωπείας της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) με την Υφυπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, αρμόδια για θέματα Δημογραφικής Πολιτικής, Οικογένειας και Ισότητας των Φύλων κ. Μαρία Συρεγγέλα

image2 1

Την Τρίτη 1η  Φεβρουαρίου 2022, Αντιπροσωπεία της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) αποτελούμενη από τη Μαίρη Λεοντσίνη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΤΕΑΠΗ – ΕΚΠΑ και Πρόεδρο της ΕΙΦ, τη Χριστίνα Δάλλα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Ιατρικής και αναπληρώτρια προέδρου της ΕΙΦ, την Ιωάννα Κονδύλη, Ααναπληρώτρια καθηγήτρια της Νομικής Σχολής και τη Φωτεινή – Ηλέκτρα Χριστακοπούλου, φοιτήτρια της Νομικής Σχολής επισκέφτηκε την Υφυπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, αρμόδια για θέματα Δημογραφικής Πολιτικής και Οικογένειας και Ισότητας των Φύλων κ. Μαρία Συρεγγέλα, με σκοπό να της παρουσιάσει το Σχέδιο Δράσης για την Έμφυλη Ισότητα (ΣΔΕΙ), το οποίο εγκρίθηκε από τη Σύγκλητο του ΕΚΠΑ στη συνεδρία της 27ης-1-2022 και να την ενημερώσει για τη δράση και τις πρωτοβουλίες της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ).

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, η αντιπροσωπεία του ΕΚΠΑ, τόνισε την ανάγκη για τη δημιουργία δομών έμφυλης ισότητας με τη μορφή παρατηρητηρίων ή γραφείων με αρμοδιότητα την τεκμηρίωση και την υλοποίηση των Σχεδίων Δράσης των ελληνικών ΑΕΙ. Η άμεση αντιμετώπιση των διακρίσεων λόγω (ταυτότητας) φύλου ή / και σεξουαλικού προσανατολισμού αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την εμπέδωση της έμφυλης ισότητας σε όλο το φάσμα της πανεπιστημιακής ζωής, αλλά και προαπαιτούμενο για την κατάθεση και χρηματοδότηση ερευνητικών προτάσεων από το ευρωπαϊκό Horizon 2020. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην ανάγκη για την άμεση ένταξη του Προγράμματος με ονομασία «Ελένη Τοπαλούδη» σε εθνικό χρηματοδοτικό σχήμα (π.χ ΕΣΠΑ), όπως αναφέρεται στο Εθνικό Σχέδιο Δράσης για την Ισότητα των Φύλων με προβλεπόμενες δράσεις την ανάπτυξη συνεργασιών με τις Επιτροπές Ισότητας εντός των Πανεπιστημίων, τη  λειτουργία Γραφείων αναφορών περιστατικών σεξουαλικής βίας και την παροχή ψυχολογικής υποστήριξης.