Νέο Περιφερειακό Συμβούλιο Έρευνας και Καινοτομίας (ΠΣΕΚ) της Περιφέρειας Αττικής με Αντιπρόεδρο τον Καθηγητή του ΕΚΠΑ Ν. Θωμαΐδη

Στις 2 Δεκεμβρίου 2021 συγκροτήθηκε το Νέο Περιφερειακό Συμβούλιο Έρευνας και Καινοτομίας (ΠΣΕΚ) της Περιφέρειας Αττικής με Πρόεδρο τον κ. Βασ. Κορκίδη και Αντιπρόεδρο τον Καθηγητή του ΕΚΠΑ, κ. Νικ. Θωμαΐδη.

Το ΠΣΕΚ, μεταξύ άλλων, έχει ως σκοπό τη διασύνδεση του ερευνητικού κόσμου, όπως τα μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ, με το επιχειρηματικό οικοσύστημα και την χρηματοδότηση της Περιφέρειας στην έρευνα και την καινοτομία.

Ως συντονιστής του Γραφείου Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων του ΕΚΠΑ, ο Καθηγητής Ν. Θωμαΐδης, με μήνυμά του ενημερώνει την πανεπιστημιακή κοινότητα ότι στο πλαίσιο της διπλής του ιδιότητας, είναι στη διάθεση όλων των μελών της, είτε δια ζώσης, είτε στο τηλέφωνο 210 368 8191 ή με e-mail στο funding@uoa.gr, για να συζητηθούν οι ιδέες που απορρέουν από την έρευνα των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας καθώς και τα διαθέσιμα χρηματοδοτικά εργαλεία.

Χαρακτηριστικά ο κ. Θωμαΐδης στο μήνυμά του αναφέρει ότι: Η νέα εποχή στα Πανεπιστήμια και ειδικότερα στο μεγαλύτερο και ιστορικότερο Πανεπιστήμιο της χώρας μας απαιτεί την άμεση διασύνδεση του ερευνητικού έργου όλων μας με την κοινωνία και την επιχειρηματικότητα. Στην μετάβαση αυτή, θα προσπαθήσω να είμαι αρωγός της καθεμιάς και του καθενός συναδέλφου, ώστε να καταφέρουμε όλοι μαζί να δημιουργήσουμε το ΕΚΠΑ της νέας εποχής και να συνδράμουμε αποφασιστικά στον οικονομικό μετασχηματισμό και την ανάπτυξη της Περιφέρειας Αττικής και όλης της χώρας μας.

Παρουσίαση του νέου προγράμματος της Περιφέρειας Αττικής: https://hub.uoa.gr/conference-for-the-new-programming-period-attica-region/