Το ΕΚΠΑ και το Κέντρο Αρχιμήδης στη συνεδρίαση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Έρευνας και Τεχνολογίας στη Βουλή των Ελλήνων

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Κέντρο Αρχιμήδης συμμετείχαν στη συνεδρίαση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Έρευνας και Τεχνολογίας με θέμα ημερήσιας διάταξης «Δίκτυα Μεταφοράς Τεχνολογίας και ανάπτυξη της ελληνικής καινοτομίας κατά τομέα», που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2023, στη Βουλή των Ελλήνων.

Τα μέλη της Επιτροπής ενημέρωσαν οι κ.κ.: Αντώνης Λιβιεράτος, Επίκουρος Καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) και Ακαδημαϊκός Σύμβουλος στο Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» του ΕΚΠΑ, Σοφία Μαγκιά, Υπεύθυνη του Γραφείου Καινοτομίας και Λειτουργίας του Τεχνολογικού Πάρκου «Λεύκιππος» στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος» και Δρ Αρετή Μούρκα, Επικεφαλής της Μονάδας Μεταφοράς Τεχνολογίας του Δικτύου «ΠΡΑΞΗ» και του γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ), Κατερίνα Παπαδοπούλου, Υπεύθυνη Διαχείρισης του Δικτύου Μεταφοράς Τεχνολογίας «ΣΠΕΙΡΑ».

Ζητήματα που απασχόλησαν τη συνεδρίαση ήταν ο ρόλος των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας, αλλά και οι τομείς που οφείλει η πολιτεία να δώσει έμφαση, όσον αφορά την ανάπτυξη της καινοτομίας.

Ο Επικ. Καθ. Αντώνης Λιβιεράτος αρχικά αναφέρθηκε στο νέο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ που χαρακτηρίζεται από έντονο ψηφιακό προσανατολισμό. Επιπρόσθετα, παρουσίασε το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης που λειτουργεί ως ο Επιχειρηματικός Επιταχυντής και ως το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας, καθώς και το Δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας που έχει συσταθεί με το ΙΙΒΕΑΑ, το Πανεπιστήμιο Πειραιά και το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σχετικά με αυτή τη χρηματοδότηση, τόνισε το όφελος που προσέφερε, καθώς έδωσε τη δυνατότητα στελέχωσης των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας, αλλά και τον κίνδυνο που διαφαίνεται για απώλεια του προσωπικού, εξαιτίας του κενού που θα προκύψει στο τέλος του προγράμματος. Τέλος, ο Αντώνης Λιβιεράτος μετέφερε την πεποίθηση, ότι το Deep Tech είναι η τάση του μέλλοντος και οι εταιρείες καινοτομίας είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τα Πανεπιστήμια και τα Ερευνητικά Κέντρα, με την απαραίτητη διαμεσολάβηση  των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας. Επειδή η καινοτομία θεωρείται «ένα ταξίδι στο άγνωστο», αλλά απαιτεί και συνέργειες, επεσήμανε την ανάγκη ενίσχυση της εμπιστοσύνης σε επίπεδο κοινωνίας σε μακροχρόνιο ορίζοντα σαν βάση για την ανάπτυξη συνεργειών. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε τη συνεδρίαση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Έρευνας και Τεχνολογίας.

www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#653960b8-bbf9-4154-b19f-af9c00afa8fb