Συμμετοχή δύο Τμημάτων του ΕΚΠΑ στην 1η Διεθνή έκθεση «INDUSTRY.TEC / Βιομηχανικός Εξοπλισμός»

Το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας (Συγκρότημα Ευρίπου) και το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) συμμετείχαν με ιδιαίτερη επιτυχία στην 1η Διεθνή έκθεση «INDUSTRY.TEC / Βιομηχανικός Εξοπλισμός», η οποία διοργανώθηκε κατά το διάστημα 24-26 Νοεμβρίου 2023 στο εκθεσιακό κέντρο MEC Παιανίας.

Picture15

Υπό την τεχνική επιμέλεια του Επίκουρου Καθηγητή Δρ. Διονύση Ξενάκη (Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας ΕΚΠΑ) και του Καθηγητή Δρ. Στάθη Χατζηευθυμιάδη (Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ), το ίδρυμα μας είχε συνεχή παρουσία τριών ημερών στο περίπτερο C15 της έκθεσης, δίνοντας την ευκαιρία στο γενικό κοινό, τους λάτρες της τεχνολογίας, φοιτητές, μαθητές, οικογένειες με παιδιά, ανθρώπους με κινητικές δυσκολίες, στελέχη της Ευρωπαϊκής Βιομηχανίας, ερευνητές και μέλη ΔΕΠ, να γνωρίσουν από κοντά τα ερευνητικά έργα τα οποία κάθε ομάδα υλοποιεί (ELIXIRION, SOVEREIGN, OPTIMIST, SEMANTIC, RAWFIE, κλπ).

Picture16
Picture17

Οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν κατ’ ιδίαν με μέλη των ερευνητικών ομάδων του ΕΚΠΑ, καθώς και να πειραματιστούν με συγκεκριμένες πλατφόρμες και testbeds του ΕΚΠΑ, οι οποίες ενσωματώνουν τεχνολογίες της 4ης βιομηχανικής επανάστασης. Μεταξύ των λύσεων οι οποίες παρουσιάστηκαν από την ομάδα του ΕΚΠΑ είναι:

– Μία πρωτότυπη υλοποίηση ανοιχτού λογισμικού σε .ΝΕΤ, πλήρως συμβατής με το πρότυπο του European Telecommunications and Standards Institute on Multi-Access Edge Computing (ETSI MEC), η οποία έχει υλοποιηθεί από την ομάδα του Δρ. Διονύση Ξενάκη (έργο Marie Skłodowska-Curie OPTIMIST με Συντονιστή τον Καθ. Λάζαρο Μεράκο και Τεχνικό Διαχειριστή τον Επίκ. Καθηγητή Διονύση Ξενάκη),

– Μία πλήρως λειτουργική έκδοση λογισμικού σε .ΝΕΤ και Python για την Δυναμική Προσαρμοστική Μετάδοση Βίντεο (Dynamic Adaptive Video Streaming over HTTP) πάνω από δίκτυα 5G με δυνατότητες Network Slicing και MEC (White paper),

– Την πλατφόρμα κατανεμημένου καθολικού RE-CENT για την κατανεμημένη αγοραπωλησία δικτυακών πόρων και περιεχομένου βίντεο πάνω από δίκτυα 5ης γενιάς (White paper), καθώς και την μετεξέλιξης της στα πλαίσια του έργου Marie Skłodowska-Curie SOVEREIGN (με Συντονιστή τον Επίκ. Καθηγητή Διονύση Ξενάκη),

– Μία πλατφόρμα εντοπισμού θέσης σε εσωτερικό χώρο (GPS-free) με από κοινού αξιοποίηση επαυξημένης πραγματικότητας (Augmented Reality) και δικτυακών σημάτων, η οποία αναπτύχθηκε από τον υποψήφιο διδάκτορα κ. Κλέαρχο Παληά στα πλαίσια του έργου Marie Skłodowska-Curie SEMANTIC, με συντονιστή τον Καθ. Λάζαρο Μεράκο και Τεχνικό Διαχειριστή τον Επίκ. Καθηγητή Διονύση Ξενάκη,

Picture18

– Την πρώτη έκδοση ενός ψηφιακού διδύμου (digital twin) συνεργατικού ρομπότ (Collaborative Robot – Cobot) με δυνατότητα απομακρυσμένης διαχείρισης μέσω επαυξημένης πραγματικότητας (η οποία αναπτύσσεται στα πλαίσια των έργων SOVEREIGN και OPTIMIST),

– Την πρώτη έκδοση πλατφόρμας εκτίμησης κατάστασης – θέσης αντικειμένων και ανθρώπων (pose estimation / 6D object tracking) σε περιβάλλον Healthcare 4.0 καθώς και σε περιβάλλον Industry 4.0, η οποία αναπτύσσεται στα πλαίσια του έργου Marie Skłodowska-Curie ELIXIRION (O Επίκ. Καθηγητής Διονύσης Ξενάκης είναι Επιβλέπω Καθηγητής και Επιστημονικό Υπεύθυνος από πλευράς ΕΚΠΑ στο έργο).

Picture19
Picture20

Μέσα από την αλληλεπίδραση των μελών ΔΕΠ του ΕΚΠΑ με επισκέπτες του περιπτέρου, καθώς και άλλους εκθέτες, ανεδείχθει η σημαντικότητα των αντικειμένων τα οποία θεραπεύουν τα τμήματα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας και Πληροφορικής – Τηλεπικοινωνιών, ενώ παράλληλα ανεδείχθει και η τεχνολογική ετοιμότητα τόσο των εργαστηριών όσο και των ερευνητικών μελών του ΕΚΠΑ στις περιοχές των τεχνολογιών Industry 4.0/5.0.