Νέα κυκλοφορία από τις εκδόσεις του ΕΚΠΑ: Αριθμητική Γραμμική Άλγεβρα και Επιστημονικοί Υπολογισμοί της Καθηγήτριας Μαριλένας Μητρούλη

Παρακάτω παρουσιάζεται η νέα κυκλοφορία από τις εκδόσεις του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με τίτλο Αριθμητική Γραμμική Άλγεβρα και Επιστημονικοί Υπολογισμοί της Μαριλένας Μητρούλη, Καθηγήτριας του Τμήματος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ.

313087302 142798601842329 3703717374950788278 n

Το βιβλίο παρουσιάζει μια εισαγωγή στα βασικότερα θέματα με τα οποία ασχολείται η Αριθμητική Γραμμική Άλγεβρα. Παράλληλα, περιγράφει και την υλοποίηση των Επιστημονικών Υπολογισμών που απαιτούνται υποδεικνύοντας τον καταλληλότερο αλγόριθμο. Κάθε προτεινόμενος αλγόριθμος αναλύεται από πλευράς πολυπλοκότητας και ευστάθειας και επεξηγείται με αριθμητικά παραδείγματα.

Το βιβλίο είναι το αποτέλεσμα της πολύχρονηςδιδασκαλίας του μαθήματος της Αριθμητικής Γραμμικής Αλγεβρας στο Τμήμα Μαθηματικών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η παρουσίαση της ύληςέχει αναπτυχθεί κατάλληλα ώστε να αποτελεί κίνητρο μελέτης για φοιτητές/σπουδαστές σετμήματα Μαθηματικών, Πληροφορικής, Πολυτεχνικών Σχολών, Στατιστικής αλλά και άλλωνσυναφών τμημάτων. Ιδιαίτερη έμφαση έχει δοθεί στα ακόλουθα σημεία.

1. Αναλυτική παρουσίαση της αριθμητικής κινητής υποδιαστολής

2. Ανάπτυξη της θεωρίας ανάλυσης σφάλματος

3. Εκτεταμένη παρουσίαση των παραγοντοποιήσεων πινάκων4. Ελάχιστα τετράγωνα και κανονικοποίηση Tikhonov

5. Εισαγωγή στους υπολογισμούς υψηλής κλίμακας και τις μεθόδους Krylov

6. Παρουσίαση εργαστηρίου επιστημονικών υπολογισμών.

Μια καινοτομία του βιβλίου είναι η παρουσίαση επιλεγμένων επιστημονικώνυπολογισμών στη γλώσσα προγραμματισμού JULIA. Η συγκεκριμένη γλώσσα είναι ιδιαίτερα φιλική για υπολογισμούς με πίνακες και είναι ελεύθερα διαθέσιμη (λογισμικό ανοιχτού κώδικα). Αξίζει να σημειωθεί ότι το 2019, το υψηλού κύρους βραβείο “J. Wilkinson Prizefor Numerical Software” απονεμήθηκε σε ερευνητές που συντέλεσαν στην ανάπτυξή της.

Το βιβλίο συνοδεύεται από την ιστοσελίδα, users.uoa.gr/˜mmitroul/Julia, η οποία παρέχει στους αναγνώστες επεξηγηματικό υλικό και διάφορες χρήσιμες πληροφορίες για τηνεφαρμογή της γλώσσας.

Περισσότερες Πληροφορίες: https://ekdoseis.uoa.gr/shop/sciences/mathematics/numerical-linear-algebra/

Σελίδα στο Facebook: https://www.facebook.com/Εκδόσεις-Εθνικού-και-Καποδιστριακού-Πανεπιστημίου-Αθηνών-108645941809649