Το Τμήμα Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) διοργανώνει ημερίδα με θέμα: «Ψυχική Ανθεκτικότητα στο Στρατιωτικό Πλαίσιο» (Resilience in Military Context).

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2023, στη Λέσχη Αξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων (Ρηγίλλης 1, Αθήνα, 106 75).

Η ημερίδα εστιάζει στο θέμα της ψυχικής ανθεκτικότητας και στην προώθηση της ψυχικής υγείας στις Ένοπλες Δυνάμεις. Στόχος είναι η ανάδειξη της κοινωνικής και κλινικής σημαντικότητας της Ψυχικής Ανθεκτικότητας για την προαγωγή της ψυχικής υγείας εντός του στρατιωτικού πλαισίου, όπου οι απαιτήσεις για ψυχική ανθεκτικότητα είναι ιδιαίτερα υψηλές.

Η εν λόγω ημερίδα υλοποιείται στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος που εκπονείται σε συνεργασία των Ενόπλων Δυνάμεων με το ΕΚΠΑ. Επιστημονικά υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Επίκουρος Καθηγητής Γιάννης Τσαούσης, Τμήμα Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ.

Την ημερίδα οργανώνει η Ομότιμη Καθηγήτρια Φρόσω Μόττη-Στεφανίδη, Τμήμα Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ.

Προσκεκλημένες ομιλήτριες είναι η Καθηγήτρια Ann Masten του Πανεπιστημίου της Μινεσότα, διεθνώς γνωστή για τις μελέτες της σχετικά με την ψυχική ανθεκτικότητα που έχουν μεγάλη επίδραση στις σχετικές μελέτες σε στρατιωτικό πλαίσιο, και η Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Μινεσότα Melissa Polusny, ψυχολόγος του Ιατρικού Κέντρου για Βετεράνους του Αμερικάνικου στρατού. Θα μιλήσουν επίσης η Ομότιμη Καθηγήτρια Φρόσω Μόττη-Στεφανίδη, η Επίκουρη Καθηγήτρια Ελένη Βούσουρα, και ο Σμηναγός (ΥΨ) Χρήστος Πεζηρκιανίδης, Διδάσκων Ψυχολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Όλες οι ομιλίες της ημερίδας θα γίνουν στην Αγγλική γλώσσα χωρίς ταυτόχρονη μετάφραση. Η ημερίδα απευθύνεται σε ειδικούς της ψυχικής υγείας. Η συμμετοχή είναι δωρεάν, κατόπιν ηλεκτρονικής εγγραφής (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας). Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στο τέλος των εργασιών της ημερίδας.

Δήλωση εγγραφής: https://forms.gle/hrHufghSWQRYH6Mp8

Ακολουθούν το πρόγραμμα της ημερίδας (στα Αγγλικά) και το Δελτίο Τύπου (με κώδικα QR για δήλωση εγγραφής):

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις