Καθηγήτριες του ΕΚΠΑ προσκεκλημένες στο συνέδριο του ΣΕΕ με θέμα: «Ο ρόλος των γυναικών της καθ’ ημάς Ανατολής στην διαμόρφωση της σύγχρονης Ελληνικής κοινωνίας» [24-25/9/22]

Η Ειρήνη Καμπερίδου, Καθηγήτρια Κοινωνιολογίας, η Βάσω Σειρινίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιστορίας, και η Ιωάννα Κονδύλη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νομικής και μέλος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) στο πλαίσιο της επετείου μνήμης των 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή- θα συμμετέχουν στο Συνέδριο του Συνδέσμου Ελληνίδων Επιστημόνων (ΣΕΕ) με θέμα: «Ο ρόλος των γυναικών της καθ’ ημάς Ανατολής στην διαμόρφωση της σύγχρονης Ελληνικής κοινωνίας». Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά με δωρεάν συμμετοχή στις 24 και 25 Σεπτεμβρίου 2022.

Αναλυτικά βλ.:

Ο Σύνδεσμος Ελληνίδων Επιστημόνων (ΣΕΕ), μετά την επιτυχή διοργάνωση τον Σεπτέμβριο 2021 και Φεβρουάριο 2022 του συνεδρίου για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821 με τίτλο «Ο ρόλος της Ελληνίδας στην Επανάσταση του 1821» και στο πλαίσιο της επετείου μνήμης των 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή το 1922, αναγγέλλει την διοργάνωση συνεδρίου με τίτλο «Ο ρόλος των γυναικών της καθ’ ημάς Ανατολής στην διαμόρφωση της σύγχρονης Ελληνικής κοινωνίας», το οποίο θα πραγματοποιηθεί δωρεάν διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας zoom το Σαββατοκύριακο 24-25 Σεπτεμβρίου 2022.

Η γλώσσα του συνεδρίου είναι η Ελληνική.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής Περιλήψεων: 30 Ιουνίου 2022 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: see1924@otenet.gr

Το συνέδριο θα ασχοληθεί:

1. Με την ζωή επωνύμων και ανωνύμων γυναικών με καταγωγή από την Μικρά Ασία, τον Πόντο, την Θράκη, την Κωνσταντινούπολη και την Αρμενία, που εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα πριν και μετά το 1922 και είχαν ενεργό ρόλο στην επιστήμη, την λογοτεχνία, το γυναικείο κίνημα, την συλλογική δράση, τον πόλεμο, το θρησκευτικό συναίσθημα, την λαϊκή παράδοση, το τραγούδι, την μουσική, το θέατρο, την χειροτεχνία, την βιοτεχνία, την μαγειρική και γενικά σε κάθε πλευρά του σύγχρονου νεοελληνικού κοινωνικού βίου.
  2. Με την προσφυγιά και τις αλησμόνητες πατρίδες ως έναυσμα γυναικείας συλλογικής δράσης και πηγή καλλιτεχνικής έμπνευσης και δημιουργίας.

Η ιστορική περίοδος που θα καλυφθεί από το συνέδριο είναι από το 1850 έως σήμερα.

Τα πρακτικά του συνεδρίου θα εκδοθούν σε ηλεκτρονική μορφή.

Oι κρίσιμες ημερομηνίες:

• Καταληκτική ημερομηνία υποβολής Περιλήψεων: 30 Ιουνίου 2022

• Καταληκτική ημερομηνία υποβολής Πλήρους Κειμένου: 15 Ιουλίου 2022

H δημοσιότητα των συνεδρίων πραγματοποιείται μέσω του facebook, στην σελίδα του ΣΕΕ:

και στην ομάδα του ΣΕΕ:
https://www.facebook.com/groups/see1924 .

ΣΕΕ 2022 1
από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Θέματα Φύλου και Ισότητας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις