Τελετή έναρξης του 48ου Διεθνούς Βυρωνικού Συνεδρίου με τίτλο «Λόρδος Βύρων: Ο Προσκυνητής της Αιωνιότητας» [01/07/2024]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Kαθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος και η Πρόεδρος της Βυρωνικής Εταιρείας Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου κ. Ροδάνθη Φλώρου έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην τελετή έναρξης του 48ου Διεθνούς Βυρωνικού Συνεδρίου με τίτλο «Λόρδος Βύρων: Ο Προσκυνητής της Αιωνιότητας» που οργανώνεται για τα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα στο Μεσολόγγι. Η τελετή θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 1 Ιουλίου 2024, ώρα 19.30 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Πρόγραμμα Τελετής

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο.

Χαιρετισμοί από:

• την Α.Ε τον Πρέσβη του Ηνωμένου Βασιλείου στην Αθήνα, κ. Matthew Lodge,
  • τον Δήμαρχο της Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, κ. Σπυρίδωνα Διαμαντόπουλο,
  • την Γενική Διευθύντρια Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Υπουργείου Πολιτισμού, Δρ. Ολυμπία Βικάτου,
  • την Πρόεδρο της Βυρωνικής Εταιρείας Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, κ. Ροδάνθη Φλώρου.

Ομιλία από την Δρ Φανή-Μαρία Τσιγκάκου, ιστορικό τέχνης, με τίτλο: “UT PICTURA POESIS, Byron’s Poetry versus Byronic Iconography”.

Το Μοιρολόι « Να ζει το Μεσολόγγι»
ερμηνεία, Άντα Αθανασοπούλου, σοπράνο.

Scheduled ical Google outlook Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις