Συμμετοχή του ΕΚΠΑ και του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας στην Διεθνή Έκθεση Beyond Expo

1665147408925

Το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας (ΤΨΒ) του ΕΚΠΑ συμμετείχε στην Διεθνή Έκθεση Beyond Expo, η οποία διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη μεταξύ 29η Σεπτεμβρίου και 1η Οκτωβρίου 2022. Το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας φιλοξενήθηκε στο περίπτερο της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδος και μέσα από παρουσιάσεις, posters, ad hoc και επίσημες συζητήσεις, τα συμμετέχοντα μέλη ΔΕΠ κατέστησαν σαφές το όραμα της στρατηγικής τοποθέτησης του ΕΚΠΑ στο συγκρότημα του Ευρίπου (Ψαχνά Ευβοίας) και τα άμεσα οφέλη που αυτή η τοποθέτηση φέρει για τους φοιτητές των νέων Τμημάτων, την Τοπική Κοινωνία, την Ελληνική Βιομηχανία, καθώς και το ίδιο το ΕΚΠΑ, το οποίο σωρεύει νέα γνώση και καινοτομία σε αναδυόμενους τεχνολογικούς τομείς. Μέσα από την αλληλεπίδραση των μελών ΔΕΠ του Τμήματος ΤΨΒ με επισκέπτες του περιπτέρου, καθώς και άλλους εκθέτες, ανεδείχθη η χρησιμότητα του αντικειμένου που θεραπεύει το Τμήμα, ήτοι τεχνολογίες για την 4η Βιομηχανική Επανάσταση (Industry 4.0), το πρόγραμμα σπουδών, τα εκπαιδευτικά εργαστήρια, το γνωστικό αντικείμενο των μελών ΔΕΠ, τα χρηματοδοτούμενα έργα από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στα οποία συμμετέχουν μέλη ΔΕΠ του τμήματος, καθώς και τις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες δράσεις του Τμήματος για την ενεργό διασύνδεση με την Ελληνική Βιομηχανία.

1665143323510

Το περίπτερο του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας του ΕΚΠΑ επισκέφτηκαν φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης, νεαροί μαθητές, σπουδαστές στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση, μέλη ΔΕΠ και Ερευνητές Ελληνικών Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων, καθώς και στελέχη της Ελληνικής βιομηχανίας, δείχνοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη δραστηριότητα του Τμήματος στις περιοχές των Ψηφιακών Διδύμων, της Τεχνητής Νοημοσύνης και της Ανάλυσης Δεδομένων, της Ασύρματης Δικτύωσης, της ενσωμάτωσης/αξιοποίησης Επίγειων και Δορυφορικών Δεδομένων Παρατήρησης, τα μη επανδρωμένα οχήματα, της Ρομποτικής και του Αυτοματισμού. Την εκπροσώπηση του Τμήματος ανέλαβαν οι κ. κ. Στάθης Χατζηευθυμιάδης (Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος ΤΨΒ, Καθηγητής στο Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών), Φώτης Κουμπουλής (Καθηγητής Αυτομάτου Ελέγχου και Ρομποτικής του Τμήματος ΤΨΒ, υπεύθυνος εκπαιδευτικού εργαστηρίου) και Διονύσης Ξενάκης (Επίκουρος Καθηγητής Διαχείρισης Δικτύων και Υπολογιστικών Υποδομών του Τμήματος ΤΨΒ, Υπεύθυνος Εξωστρέφειας του Τμήματος ΤΨΒ).

1665143333137

Η έκθεση Beyond στοχεύει στο να δημιουργήσει την πρώτη διεθνή σκηνή για τη Βιομηχανία στην Νοτιανατολική Ευρώπη και τη Μεσόγειο, δρώντας ως καταλύτης για συζήτηση και ζυμώσεις μεταξύ εταιριών, δημοσίων φορέων και Πανεπιστημίων ως προς την ανάπτυξη νέων καινοτόμων ιδεών και προϊόντων για τη Βιομηχανία. Κορυφαίοι ομιλητές, ανοιχτή σκηνή για ανταλλαγή απόψεων μεταξύ της Βιομηχανίας, της Ακαδημίας και των Δημοσίων Αρχών, προώθηση νέων προϊόντων και πολλές ενδιαφέρουσες συζητήσεις, ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά της φετινής έκθεσης Beyond Expo. Στόχος της έκθεσης είναι να μετατραπεί η Θεσσαλονίκη σε κόμβο τεχνολογίας και καινοτομίας για την ευρύτερη περιοχή και να συμβάλει εποικοδομητικά στον ψηφιακό μετασχηματισμό της Ελλάδας.

1664786505158