Συμμετοχή του Εργαστηρίου Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Κυβερνοφυσικών Συστημάτων του Ε.Κ.Π.Α. στην Ημέρα της Ευρώπης 2024: Μια γιορτή για την Ευρώπη και τη Δημοκρατία

a

Το Εργαστήριο Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Κυβερνοφυσικών Συστημάτων (rccl.dind.uoa.gr) του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α. συμμετείχε στην Ημέρα της Ευρώπης 2024, «Μια γιορτή για την Ευρώπη και τη Δημοκρατία», που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 12 Μαΐου 2024, στην Αθήνα, στο Anassa City Events.

Η Ημέρα της Ευρώπης ήταν φέτος αφιερωμένη στα 50 χρόνια από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας στην Ελλάδα, με συζητήσεις και εκδηλώσεις εν όψει των επερχόμενων Ευρωπαϊκών Εκλογών και με την παρουσία του Αντιπρόεδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αρμόδιου για την Προώθηση του Ευρωπαϊκού Τρόπου Ζωής μας, κ. Μαργαρίτη Σχοινά.

DSC 0550 r

Στον εορτασμό συμμετείχαν επίσης με δικά τους περίπτερα και διαδραστικές δραστηριότητες η DG ECFIN (Ευρωπαϊκή Επιτροπή), η DG HOME (Ευρωπαϊκή Επιτροπή), η DG REFORM (Ευρωπαϊκή Επιτροπή), η Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, το Ελλάδα 2.0 Ταμείο Ανάκαμψης, το Πρόγραμμα Creative Europe – Υπουργείο Πολιτισμού, τα Europe Direct Δήμου Πειραιά, Europe Direct Αττικής – Δίκτυο ΠΡΑΞΗ και το Europe Direct ELIAMEP, η Εθνική Αρχή Συντονισμού ΕΣΠΑ, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης (ΙΝΕΔΙΒΙΜ) και οι πρεσβείες των εξής Κρατών Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης: Βουλγαρία, Τσεχία, Γερμανία, Ιρλανδία, Γαλλία, Ουγγαρία, Ιταλία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Αυστρία, Ρουμανία, Σλοβενία.

DSC 0531

Το Εργαστήριο εκπροσώπησαν, μεταξύ άλλων, οι κ.κ. Φώτης Κουμπουλής, (Καθηγητής και Διευθυντής του Εργαστηρίου), Μιχαήλ Σκαρπέτης (Αναπληρωτής Καθηγητής), Δημήτριος Φραγκούλης (Επίκουρος Καθηγητής), Ιωάννης Σιγάλας (Ε.ΤΕ.Π. του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας του Ε.Κ.Π.Α.) και Μάριος Σιγάλας (Ε.ΤΕ.Π. του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας του Ε.Κ.Π.Α.).

Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος και ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου Διοίκησης, Καθηγητής κ. Νικόλαος Θωμαΐδης επισκέφθηκαν, μεταξύ άλλων, την έκθεση.

DSC 0541 r
DSC 0577 r

Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν μεγάλη και η Ημέρα της Ευρώπης, γιορτάστηκε με μεγάλη συμμετοχή, ιδίως νέων, και πλήθος δραστηριοτήτων. Οι επισκέπτες στο περίπτερο του Εργαστηρίου Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Κυβερνοφυσικών Συστημάτων συμμετείχαν σε παιχνίδια γνώσεων, διαδραστικά εργαστήρια και επιδείξεις σε θέματα ρομποτικής.

Το Εργαστήριο είχε την ευκαιρία με posters, videos, επιδείξεις πειραμάτων, προφορικές ενημερώσεις καθώς και με έντυπο και ηλεκτρονικό πληροφοριακό υλικό, να παρουσιάσει το ερευνητικό έργο, τις κατευθύνσεις και τις δυνατότητές του σε φοιτητές και μαθητές. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προσέλκυσαν οι δραστηριότητες του Εργαστηρίου στις περιοχές της υλοποίησης με τρισδιάστατο εκτυπωτή αυτόνομων ρομποτικών οχημάτων και ρομποτικού συστήματος ανάγνωσης αρχαίων χειρογράφων. Η συμμετοχή του Εργαστηρίου στην Έκθεση συνέβαλε στην ανάδειξη των στρατηγικών επιλογών του Ε.Κ.Π.Α. στο Συγκρότημα Ευρίπου για την ανάπτυξη νέας γνώσης και καινοτομίας σε αναδυόμενους τεχνολογικούς τομείς.

Ημέρα της Ευρώπης 2024 – Ευρωπαϊκή Επιτροπή (europa.eu)