Συμμετοχή του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ στο Ετήσιο Συνέδριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτών Θαλασσίων Επιστημών (EMSEA)

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συμμετείχε στο Ετήσιο Συνέδριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτών Θαλάσσιων Επιστημών (European Marine Science Educators Association, EMSEA), που πραγματοποιήθηκε στις 16-17 Οκτωβρίου, στο Batumi της Γεωργίας.

ΔΤ EMSEA Γαβαλας 1

Στόχος των ετήσιων συνεδρίων της EMSEA είναι να φέρει σε επαφή επιστήμονες της θάλασσας, εκπαιδευτικούς, εταιρείες που ασχολούνται με τη γαλάζια οικονομία και ακαδημαϊκούς από τον κλάδο της ναυτιλίας. Προσφέρονται έτσι ισχυρές δυνατότητες επίκαιρης ενημέρωσης ως προς τις εξελίξεις του κλάδου, ανταλλαγής απόψεων σε κρίσιμες στρατηγικές προτεραιότητες, εύρεσης εργαλείων βιωσιμότητας της γαλάζιας οικονομίας και ανάπτυξης διεθνούς δικτύωσης και συνεργασιών.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ εκπροσώπησε στο διεθνές Συνέδριο EMSEA ο Αναπλ. Καθηγητής Δημήτρης Γαβαλάς, όπου είχε την ευκαιρία να προβάλει ενεργά την δυναμική πορεία ανάπτυξης του Τμήματος, τόσο με διεθνείς ακαδημαϊκές δράσεις και συνεργασίες όσο και με εφαρμοσμένη επιστημονική έρευνα, στα πεδία της ναυτιλίας, των λιμένων, της εφοδιαστικής αλυσίδας και της γαλάζιας οικονομίας.

ΔΤ EMSEA Γαβαλας 2

Η EMSEA είναι ένας οργανισμός μελών που εκπροσωπεί ακαδημαϊκούς, ερευνητές, ΜΚΟ, εταιρείες, ιδρύματα τυπικής (σχολεία) και άτυπης (επιστημονικής) εκπαίδευσης, και δραστηριοποιείται για την αύξηση του ωκεανογραφικού γραμματισμού στην κοινωνία. Ως εμπειρογνώμονες στα γαλάζια σχολεία και τη γαλάζια εκπαίδευση, τα μέλη της EMSEA συμβάλλουν στην ανάπτυξη κατάρτισης προγραμμάτων σπουδών, στην ανταλλαγή πληροφοριών με την εκπαιδευτική κοινότητα και στην ανάπτυξη ικανοτήτων. Τα μέλη της ανταλλάσσουν καλές πρακτικές, ενώ δίδονται ευκαιρίες κατάρτισης μέσω των ετήσιων διεθνών συνεδρίων δικτύωσης που διοργανώνουν.

Ο Δημήτρης Γαβαλάς είναι Αναπλ. Καθηγητής Εφοδιαστικής σε Ναυτιλία και Λιμένες στο Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων (ΤΔΙΛΙΝ) του ΕΚΠΑ και διδάσκει τα μαθήματα  Διοίκηση Εφοδιαστικής Αλυσίδας, Διοίκηση Λειτουργιών Ναυτιλίας και Τερματικών Σταθμών, Διαχείριση Υποστήριξης Λιμένων και Ναυτιλίας και Συνδυασμένες Μεταφορές, ενώ συμμετέχει σε ποικίλα εθνικά και ευρωπαϊκά έργα που σχετίζονται με τη γαλάζια οικονομία και τον ωκεανογραφικό γραμματισμό.

ΔΤ EMSEA Γαβαλας 3

Το διεπιστημονικό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος ΔΙΛΙΝ καλύπτει σύγχρονα γνωστικά πεδία, μεταξύ άλλων, οργάνωση και διοίκηση ναυτιλιακών και λιμενικών επιχειρήσεων, εφοδιαστική αλυσίδα και διεθνές εμπόριο, λογιστική και χρηματοοικονομική, τεχνολογικές καινοτομίες και πληροφορικές εφαρμογές, περιβαλλοντική προστασία, κλιματική αλλαγή, γαλάζια οικονομία και βιωσιμότητα, ιστορία διεθνών σχέσεων, ποσοτικές μέθοδοι και αρχές δικαίου, με έμφαση στη ναυτιλία και τους λιμένες.