Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Οικολογία και Διαχείριση της Βιοποικιλότητας” Τμήμα Βιολογίας, ΕΚΠΑ

Το Τμήμα Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, οργανώνει και λειτουργεί Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ και ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ της ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑΣ». Η έναρξη του Π.Μ.Σ. για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 θα γίνει τον Οκτώβριο του 2021. Το Π.Μ.Σ. απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) στην «Οικολογία και Διαχείριση της Βιοποικιλότητας» (MSc in Ecology and Biodiversity Conservation). Τα μαθήματα διεξάγονται στην Ελληνική ή στην Αγγλική γλώσσα, όπου θεωρείται αναγκαίο. Η χρονική διάρκεια για την απονομή του Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) του Προγράμματος ορίζεται σε τέσσερα (4) ακαδημαϊκά εξάμηνα και δεν υπερβαίνει τα έξι (6) εξάμηνα. Για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές μερικής φοίτησης, η χρονική διάρκεια είναι έξι (8) εξάμηνα.

Σκοπός του ΠΜΣ είναι η κατάρτιση άριστα εκπαιδευμένων επιστημόνων με γνώση της τρέχουσας επιστημονικής και τεχνολογικής προόδου, των σύγχρονων ερευνητικών τεχνικών και προσεγγίσεων και με ικανότητα υλοποίησης έρευνας σε κρίσιμα σύγχρονα θέματα που αφορούν τη βιοποικιλότητα των χερσαίων περιβαλλόντων (των εσωτερικών υδάτων συμπεριλαμβανομένων),αλλά και τη διαχείριση της, με έμφαση στο ελληνικό περιβάλλον. Το Πρόγραμμα αποσκοπεί επίσης στην προετοιμασία ικανών και άρτια εκπαιδευμένων επιστημόνων για τη στελέχωση ακαδημαϊκών και ερευνητικών ιδρυμάτων, καθώς και σχετικών μονάδων παραγωγής στη χώρα μας και διεθνώς, επενδύοντας στο ανθρώπινο δυναμικό, την αριστεία και την καινοτομία.

Η προκήρυξη για το 2022-2023 βρίσκεται στη διεύθυνση https://drive.google.com/file/d/0Bw0LX1pnbyjCcVlNMkEzSGdVWHM/view και η ενημερωτική αφίσα στη διεύθυνση https://drive.google.com/file/d/0Bw0LX1pnbyjCVzdFb0Zvc0pQalk/view.

Περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να καταθέσουν τα απαραίτητα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ (βλ. προκήρυξηαποκλειστικά και μόνο σε ηλεκτρονική μορφή. Οι ηλεκτρονικές υποβολές αιτήσεων και λοιπών δικαιολογητικών θα γίνουν κατά το διάστημα από 01 Μαρτίου έως και 31 Μαΐου 2022. Οδηγίες για την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης δίνονται στην προκήρυξη του ΠΜΣ.

Εκ μέρους της Συντονιστικής Επιτροπής του ΠΜΣ “Οικολογία και Διαχείριση της Βιοποικιλότητας”